logo

Prezydent Zełenski do uczestników szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki

Wtorek, 6 czerwca 2023 (16:04)
Aktualizacja: Wtorek, 6 czerwca 2023 (20:06)

Władcy Rosji są przekonani, że Europa okaże słabość. Jest to główna nadzieja rosyjskich terrorystów, którzy spowodowali największą od dziesięcioleci katastrofę ekologiczną – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do uczestników szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki, którzy dziś spotkali się w Bratysławie.

„Niestety, Rosja od ponad roku kontroluje zarówno tamę, jak i całą elektrownię wodną w Kachowce. Fizycznie niemożliwe jest wysadzenie jej w jakiś sposób z zewnątrz – poprzez ostrzał. Została zaminowana przez rosyjskich okupantów i przez nich wysadzona” – powiedział Zełenski, odnosząc się do wysadzenia przez Rosjan zapory wodnej.

„To największa katastrofa ekologiczna spowodowana przez człowieka w Europie od dziesięcioleci. [Rosja] to najbardziej niebezpieczny terrorysta na świecie. I dlatego porażka Rosji – porażka, którą i tak zapewnimy – będzie najbardziej znaczącym wkładem w bezpieczeństwo naszego regionu, naszej Europy i świata” – dodał ukraiński prezydent.

„Koniec ze słabością Europy wobec zła agresji! Koniec
z niepewnością co do perspektyw bezpieczeństwa
w Europie! Każdy z naszych kroków, każda z naszych decyzji, każdy z naszych szczytów powinien wzmocnić
nas wszystkich w obronie przed rosyjskim terrorem.
I niewątpliwie wileński szczyt NATO powinien to zapewnić” – powiedział Wołodymyr Zełenski, odwołując się do zbliżającego się szczytu Paktu Północnoatlantyckiego.

EKO, PAP