logo

ONZ: Słowenia pokonała Białoruś w wyborach do Rady Bezpieczeństwa ONZ

Wtorek, 6 czerwca 2023 (18:47)
Aktualizacja: Wtorek, 6 czerwca 2023 (20:33)

Słowenia została dziś wybrana na przedstawiciela regionu Europy Wschodniej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2024-2025. Pokonała ubiegającą się o to samo miejsce i wspieraną przez Rosję Białoruś stosunkiem głosów 153:38.

„Większość państw opowiedziała się za zasadami i pokojem przeciw agresji i przemocy; oby tak było zawsze w kraju
i na świecie. Sala obrad zareagowała entuzjazmem” – skomentował głosowanie na Twitterze ambasador RP
przy ONZ Krzysztof Szczerski.

Jak mówił wcześniej, choć Białoruś nie miała realnych szans na zwycięstwo, to gdyby zgromadziła 1/3 głosów, mogłaby zablokować kandydaturę Słowenii.

Zadowolenie z wyniku głosowania wyrazili też przedstawiciele białoruskiej opozycji.

„Głosowanie w sprawie miejsca w Radzie Bezpieczeństwa: Słowenia kontra Łukaszenka, demokracja kontra tyrania, 153 kontra 38. Duże zwycięstwo” – skomentował doradca liderki białoruskiej opozycji Franak Wiaczorka.

Obok Słowenii członkowie ONZ wybrali również czterech innych niestałych członków Rady na lata 2024-2025: Algierię, Gujanę, Koreę Południową i Sierra Leone.

Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się z 15 członków, w tym pięciu stałych. Pozostałych 10 państw jest wybierane na dwuletnią kadencję według kryteriów geograficznych. Słowenia od przyszłego roku zajmie miejsce Albanii, która reprezentuje region Europy Wschodniej do końca bieżącego roku.

APW, PAP