logo

Włochy: Rząd będzie nieprzerwanie zwalczał przemyt migrantów

Wtorek, 3 października 2023 (20:56)
Aktualizacja: Środa, 4 października 2023 (08:40)

Premier Włoch Giorgia Meloni zapewniła we wtorek, że jej rząd będzie nieprzerwanie zwalczał przemyt migrantów, także – jak dodała – w imię tych, którzy stracili życie na morzu. Oświadczenie to Meloni złożyła w 10. rocznicę katastrofy łodzi z migrantami niedaleko brzegów Lampedusy. Dzień ten poświęcony jest we Włoszech pamięci migrantów, którzy zginęli na morzu.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej kancelarii premiera szefowa rządu napisała: „Wspominamy dzisiaj z głębokim wzruszeniem tragiczną katastrofę morską koło Lampedusy przed dziesięciu laty, w której życie straciło 368 osób”.

„Od tamtego czasu – dodała – powtórzyło się zbyt wiele tragedii podczas przepraw na wybrzeża Europy, a naszym precyzyjnym obowiązkiem jest położenie kresu tym powtarzającym się masakrom, także blokując wypływanie łodzi”.

„Zobowiązanie włoskiego rządu, by zdławić straszliwy biznes handlu istotami ludzkimi, będzie kontynuowany nieprzerwanie, także w imię wszystkich ofiar, które straciły życie na morzu” – oświadczyła premier Meloni.

Na Lampedusie odbyły się dzisiaj rocznicowe uroczystości. W ich trakcie przypomniano, że od czasu tragedii koło brzegów wyspy przed dziesięciu laty na Morzu Śródziemnym zginęło około 28 tysięcy migrantów.
Napływ migrantów na wyspę nie ustaje.

APW, PAP