Portugalia: Urzędnicy wybudowali największą w Europie żywą szopkę
Pracownicy urzędu gminy w Sabugal na północnym wschodzie Portugalii wybudowali największą w Europie żywą szopkę. Wykorzystali do tego naturalne materiały, jak drewno, ściółka, liście oraz mech.
Nasza społeczność pielęgnuje tradycje związane z Bożym Narodzeniem, a okoliczne gminy od lat rywalizują o to, kto wybuduje najpiękniejszą szopkę – powiedziała jedna z mieszkanek Sabugal.
Bożonarodzeniowa sceneria w Sabugal, która rozpościera się na powierzchni 1500 m2, została usytuowana w pobliżu popularnego wśród turystów miejscowego zamku.
Jak powiedziała mieszkanka gminy Sabugal Maria Pinto, szopkę, w której występują żywe osoby i zwierzęta, można zwiedzać do 7 stycznia w centrum miasta.
„Zwyczaje Bożego Narodzenia są bardzo mocno pielęgnowane w naszym regionie, a miejscowe gminy od lat rywalizują ze sobą o to, która wybuduje najpiękniejszą szopkę” – zaznaczyła Pinto, podkreślając, że lokalna ludność bardzo ceni sobie chrześcijański charakter świąt.
„Mamy tu prawdziwe postacie, które nawiązują ubiorem do osób żyjących w czasach narodzin Jezusa Chrystusa. Są też prawdziwe zwierzęta hodowlane. Nie ma zaś fikcyjnych postaci, takich jak powszechne w popkulturze mikołaje” – wyjaśniła Portugalka.
Tymczasem, jak poinformował Amadeu Neves, radny gminy Sabugal, szopka „imitująca Betlejem z czasów narodzin Jezusa” to projekt wymyślony i wykonany głównie przez urzędników lokalnych władz samorządowych, którzy zrealizowali go po godzinach pracy.
APW, PAP