logo

Wlk. Brytania: Rosja ulepsza bazę Floty Czarnomorskiej

Czwartek, 18 kwietnia 2024 (12:42)
Aktualizacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 (13:44)

W związku z tym, że baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na okupowanym Krymie jest podatna na ukraińskie ataki, Rosja poprawia infrastrukturę w położonym dalej na wschód porcie w Noworosyjsku – przekazało dziś brytyjskie ministerstwo obrony.

W aktualizacji wywiadowczej opublikowano zdjęcie satelitarne wykonane 1 kwietnia, które pokazuje moment umieszczania systemów rakietowych na fregacie rakietowej typu Admirał Grigorowicz, znajdującej się w bazie Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku.

Jak wyjaśniono, nowoczesne rosyjskie okręty,
takie jak fregaty typu Admirał Grigorowicz, wyposażone
są w systemy pionowego wystrzeliwania pocisków manewrujących przeznaczonych do uderzania w cele
na morzu i na lądzie. Wcześniej takie pociski ładowano
w Sewastopolu na Krymie.

Dodano, że Flota Czarnomorska w dużej mierze wycofała swoje okręty nawodne i podwodne z Sewastopola do leżącego dalej na wschód Noworosyjska, a od czasu odwołania jej dowódcy w marcu tego roku jej aktywność jest najmniejsza od początku wojny.

Oceniono, że choć Flota Czarnomorska niemal na pewno pozostaje w Noworosyjsku, gdyż jest to postrzegane jako najlepsza metoda na unikanie ukraińskich ataków z morza, to rozbudowa infrastruktury technicznej i logistycznej ma prawdopodobnie na stałe poprawić możliwości tej bazy.

EKO, PAP