logo

Ukraina: W Zaporożu po ataku uszkodzony obiekt przemysłowy

Sobota, 20 kwietnia 2024 (09:47)
Aktualizacja: Sobota, 20 kwietnia 2024 (09:50)

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie atakowali rakietami Zaporoże, uszkodzony został obiekt przemysłowy w Zaporożu. W Dniepropietrowsku
w wyniku piątkowego ataku zginęło osiem osób.

Nad ranem portal Ukraińska Prawda informował
o odgłosach eksplozji w Odessie i Zaporożu. W stronę Odessy, jak podano, wystrzelona została rakieta manewrująca, prawdopodobnie Ch-59.

Siły Powietrzne Ukrainy powiadomiły rano w sobotę
o zestrzeleniu dwóch rakiet typu Ch-59/Ch-69, wystrzelonych z regionu Morza Czarnego, a także trzech dronów zwiadowczych. Chodzi o dwa bezzałogowce Orłan 10 i Supercam. Rosjanie atakowali także balistycznymi Iskanderami, których najwyraźniej nie udało się zestrzelić.

Z kolei w obwodzie dniepropietrowskim sobota została ogłoszona dniem żałoby, po tym jak w piątek nad ranem Rosjanie przeprowadzili tam atak rakietowy z licznymi ofiarami cywilnymi.

Potwierdzono śmierć ośmiu osób. Ciało ostatniej ofiary wydobyto spod gruzów późnym wieczorem w piątek.

Wśród zabitych jest cała rodzina sześcioletniego chłopczyka, który z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala. Zginęli jego mama, babcia, siostra oraz brat.

„Mały chłopiec, 6-latek został sam, zginęła cała jego rodzina. Rosyjska rakieta w miejscowości Synelnykowe zabiła jego mamę, babcię, 14-letnią siostrę i 8-letniego brata. Ojciec zmarł rok temu” – powiadomił przedstawiciel lokalnych władz Mykoła Łukaszuk.

AB, PAP