logo

Hiszpania: Apel o zerwanie współpracy z instytucjami naukowymi z Izraela

Piątek, 24 maja 2024 (21:59)
Aktualizacja: Sobota, 25 maja 2024 (10:53)

127 naukowych grup badawczych wystosowało do instytucji naukowych podległych rządowi Hiszpanii apel o zerwanie współpracy z instytucjami naukowymi z Izraela w związku z działaniami wojsk tego kraju na terytoriach palestyńskich.

W piątkowym manifeście, który przekazano mediom, członkowie 127 grup badawczych sprecyzowali, że zawieszenie kooperacji byłoby formą protestu przeciwko poczynaniom władz Izraela, a także popierającym jego władze ośrodkom naukowym.

Wyjaśnili, że swój apel kierują do senatów uczelni wyższych, wzywając je do zawieszenia „wszelkiej współpracy z izraelskimi uniwersytetami oraz instytucjami naukowymi, które są związane z ludobójstwem
w Palestynie”.

Autorzy dokumentu podkreślili, że natychmiastowe zerwanie relacji miałoby dotyczyć także izraelskich uczelni wyższych i ośrodków badawczych, które „praktykują apartheid lub przyczyniają się do ekspansji, kolonizacji, aneksji, grabieży zasobów oraz zmiany składu demograficznego na okupowanym terytorium palestyńskim”.

Wymienione działania, jak sprecyzowali hiszpańscy naukowcy, są „sprzeczne z prawem międzynarodowym”.

Podkreślili, że hiszpańskie uczelnie wyższe powinny „zawiesić też wszelką współpracę z [...] firmami oraz bankami, które współpracują z wojskowymi interesami Izraela lub jego polityką okupacyjną”.

10 maja br. Konferencja Rektorów Hiszpańskich Uniwersytetów (CRUE) zapowiedziała, że zamierza zawiesić relacje z uczelniami wyższymi Izraela, które „nie działają na rzecz pokoju”.

APW, PAP