logo

Estonia: Były wykładowca uniwersytetu skazany za szpiegostwo

Wtorek, 18 czerwca 2024 (21:41)
Aktualizacja: Środa, 19 czerwca 2024 (08:36)

Na ponad sześć lat pozbawienia wolności skazał we wtorek sąd okręgowy w Tallinie byłego wykładowcę uniwersytetu w Tartu za działalność na rzecz rosyjskich służb specjalnych – podała agencja BNS.

Posiadający rosyjskie obywatelstwo Wiaczesław Morozow został uznany za winnego działań na szkodę estońskiego państwa, przekazując informacje funkcjonariuszom GRU – podano w komunikacie Estońskiej Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KAPO).

Były wykładowca gromadził informacje na temat „polityki wewnętrznej, obronnej i bezpieczeństwa kraju, w tym relacji z sojusznikami, a także dotyczące krajowej infrastruktury” – wynika z aktu oskarżenia.

„Była to wiedza, którą pozyskał jako badacz, ale także dostępna publicznie, którą Rosja mogła wykorzystać, aby zagrozić Estonii” – powiedziała prokurator generalna Estonii Triinu Olev.

Jak ujawnił na konferencji prasowej szef KAPO Margo Palloson, skazany przeszedł podczas studiów w Petersburgu szkolenie w wywiadzie wojskowym. Miał status agenta przez około 30 lat, a na terenie Estonii działał od 2010 roku, kiedy zaczął aplikować na stanowisko uniwersyteckiego wykładowcy.

Za swoją działalność agenturalną Morozow otrzymywał „niewielkie wynagrodzenie, ale nie było ono jego głównym motywem działania”. Działał samotnie, a dzięki stanowisku na uniwersytecie miał dostęp do konferencji, grup roboczych oraz ludzi – podkreślił szef KAPO.

 

AB, PAP