logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Zwycięstwa natury i łaski

Wtorek, 5 maja 2015 (20:05)

Cały świat, a przede wszystkim człowiek, istnieje na dwóch filarach: natury i łaski. Jaka wizja rzeczywistości w odniesieniu do natury i łaski jest najdoskonalsza? Katolicka! – mówił ks. prof. Tadeusz Guz podczas wykładu dla Towarzystwa Przyjaciół KUL w Calgary.

Podczas swojego pobytu w Calgary ks. prof. Tadeusz Guz został zaproszony przez polonię kanadyjską na spotkanie Towarzystwa Przyjaciół KUL, aby dokonać odczytu. W swoim referacie ksiądz profesor skupił się na związkach ks. prymasa Augusta Hlonda z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Spotkanie odbyło się we wtorek 31 marca w sali parafialnej polskiej parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary.

„Polska duchowość idzie po linii katolickości. Gdy przyjrzymy się największym wydarzeniom państwowym w dziejach Rzeczypospolitej, zwycięstwo Jana III Sobieskiego, Potop szwedzki, czy odzyskanie niepodległości i Cud nad Wisłą, to zauważymy, że Polacy tamtych generacji bazowali na dwóch źródłach poznania – na naturze i łasce. (…) My byśmy wszystkie wojny przegrali jakbyśmy bazowali tylko na polskości. Zauważmy, że wygraliśmy te wojny, podczas których bazowaliśmy na katolickości, a więc na naszej polskiej naturze jak i łasce.”  

Cały wykład można odsłuchać TUTAJ.

RS

NaszDziennik.pl