logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Papież Franciszek ma zapalenie oskrzeli

Czwartek, 30 marca 2023 (20:32)

Aktualizacja: Środa, 31 maja 2023 (07:54)

Papież Franciszek, przebywający w szpitalu, ma zapalenie oskrzeli – poinformował w czwartek wieczorem opiekujący się nim zespół medyczny. W rzymskiej Klinice Gemelii Papieżowi podano dożylnie antybiotyk.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom Watykan podał, że Papież spędził popołudnie na odpoczynku, modlitwie i pracy.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało też następujące informacje od zespołu lekarskiego: „W ramach zaplanowanych kontroli klinicznych u Ojca Świętego stwierdzono zapalenie oskrzeli o podłożu zakaźnym, wymagające dożylnej terapii antybiotykowej, która przyniosła oczekiwane rezultaty z wyraźną poprawą stanu zdrowia”.

W komunikacie zaznaczono, że na podstawie przewidywanego przebiegu leczenia Papież może opuścić szpital w najbliższych dniach.

***

„Każda wojna, każda zbrojna konfrontacja zawsze kończy się klęską wszystkich” – to słowa Papieża Franciszka z ogłoszonego orędzia wideo przedstawiającego intencję modlitw na kwiecień o niestosowanie przemocy. Przesłanie nagrano przed hospitalizacją Papieża.

W nagraniu wideo przygotowanym przez Światową Sieć Modlitwy Papieża Franciszek powiedział: „Żyć, mówić i działać bez przemocy nie oznacza rezygnacji ani przegranej czy wyrzeczenia się czegokolwiek. Jest to aspirowanie do wszystkiego”.

Papież przywołał słowa św. Jana XXIII z encykliki „Pacem in terris”, ogłoszonej 60 lat temu, że „wojna jest szaleństwem, czymś dalekim od racjonalności”.

„Każda wojna, każda konfrontacja zbrojna zawsze kończy się klęską wszystkich” – oświadczył Franciszek.

Wezwał: „Rozwijajmy kulturę pokoju. Pamiętajmy, że nawet w przypadku uzasadnionej obrony celem jest pokój. I że tylko pokój bez broni może być trwałym pokojem”.

„Uczyńmy z niestosowania przemocy, tak w życiu codziennym, jak i w stosunkach międzynarodowych, zasadę naszych działań. Módlmy się o szersze upowszechnienie kultury niestosowania przemocy, co wiąże się ze zmniejszeniem użycia broni zarówno przez państwa, jak i przez obywateli” – zaapelował Papież.

APW, PAP

NaszDziennik.pl