logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Upamiętnienie rodziny Ulmów

Piątek, 1 grudnia 2023 (20:54)

Seria kilkudniowych wydarzeń dedykowanych błogosławionej rodzinie Ulmów rozpoczęła się w piątek w Rzymie.

Przyjechała na nie delegacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Uroczystości zorganizowano prawie trzy miesiące po beatyfikacji rodziny zamordowanej przez Niemców w Markowej na Podkarpaciu w marcu 1944 roku za ukrywanie Żydów.

Wydarzenia z udziałem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla otworzyła w Wiecznym Mieście projekcja filmu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”, dokumentu w reżyserii Dariusza Walusiaka.

Na projekcję przybyli ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, pełnomocnik rządu
do spraw Polonii i Polaków za granicą, sekretarz stanu
w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak, wójt Markowej Mirosław Mac i rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

Jak sam Walusiak wyjaśnił w filmie, z historią rodziny Ulmów zetknął się po raz pierwszy w 2004 roku, gdy niewiele osób o niej słyszało.

Reżyser zbierał materiały, nagrywał relacje świadków pamiętających jeszcze rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów, odkrywał nowe fakty. Jego pierwszym rozmówcą prawie
20 lat temu był brat Józefa Ulmy, który już nie żyje. Zarejestrował także wspomnienia kilkunastu innych świadków tamtych czasów. Tak powstał film dokumentalny, w którym wykorzystane zostały liczne zachowane zdjęcia rodziny nowych polskich błogosławionych.

Drugi pokaz tego filmu odbędzie się w sobotę w sali polskiego kościoła św. Stanisława niedaleko placu Weneckiego. Przed projekcją otwarta zostanie tam wystawa „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”.

W niedzielę, także w polskim kościele, zaprezentowana zostanie szopka z Markowej. Żłóbek, nawiązujący
również do rodziny Ulmów, będzie od 8 grudnia wystawiony na dorocznej międzynarodowej wystawie
„100 szopek w Watykanie” w skrzydle Karola Wielkiego przy placu Świętego Piotra.

W poniedziałek 4 grudnia na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża odbędzie się prezentacja albumu „Błogosławieni Męczennicy z Markowej” i inauguracja wystawy fotografii Grzegorza Gałązki. Obecny będzie prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych ks. kard. Marcello Semeraro, który 10 września tego roku dokonał beatyfikacji rodziny Ulmów.

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie 6 grudnia koncert w audytorium na via della Conciliazione koło Watykanu „Psalmy pokoju i dziękczynienia” za beatyfikację męczenników. Wystąpią między innymi Shulem Lemmer, Yaakov Lemmer, Menachem Bristowski, Andrzej Lampert, Golec uOrkiestra, Grzegorz Wilk, Ricky Lion, Maria Coman, Izabela Szafrańska, Małgorzata Markiewicz, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Klaudia Majkowska, orkiestra
i chór Opery i Filharmonii Podlasia oraz Filharmonii
z Białegostoku.

Głównym organizatorem koncertu jest Fundacja imienia Rodziny Ulmów SOA.

JG, PAP

NaszDziennik.pl