logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Rocznica objawień w Medziugoriu pod znakiem modlitwy o pokój

Wtorek, 18 czerwca 2024 (12:18)

Aktualizacja: Wtorek, 18 czerwca 2024 (12:41)

W minioną niedzielę w Medziugoriu rozpoczęły się przygotowania do 43. rocznicy pierwszych doniesień o objawieniach maryjnych. Modlitwa o pokój będzie trwać do 25 czerwca – dnia, od którego w 1981 roku Matka Boża codziennie ukazywała się grupie pięciorga młodych ludzi, niektórym z nich do dziś.

Duchowe przygotowania do święta, które jest powszechnie obchodzone w miejscu pielgrzymek w Bośni i Hercegowinie, mają w tym roku szczególne okoliczności: według widzącej Mariji Pavlović-Lunetti sama Dziewica Maryja wzywała do modlitw o pokój na świecie przez dziewięć dni i zapowiedziała objawienia w tym czasie. 

Wieczorem 25 czerwca 1981 r. na wzgórzu Podbrdo w Medziugoriu około godziny 22.00 wokół miejsca pierwszych objawień zebrało się wraz z widzącymi kilkuset wiernych. Nagrania na żywo nadawane przez prywatny amerykański kanał „Mary TV” pokazały, jak po modlitwie różańcowej i pieśniach w kilku językach Pavlović-Lunetti wpadła w ekstazę około godziny 23.30 i najwyraźniej rozmawiała z kimś przez kilka minut, niesłyszalnie dla osób postronnych. Następnie wyjaśniła, że Najświętsza Maryja Panna życzy sobie, aby koniecznie modlić się o pokój na świecie.

Fakt, że wydarzenia religijne przygotowywane są dziewięciodniowymi modlitwami („nowenną”), jest zwyczajem w regionie Medziugoria przed rocznicą pierwszego objawienia, a także przed Wielkanocą, Bożym Narodzeniem czy Wniebowzięciem Maryi – wyjaśnił w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress Christian Stelzer, organizator corocznej „modlitwy Medziugoria o pokój” w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Zwrócił uwagę, że kilkukrotnie zdarzyło się, że zapowiedziane objawienia maryjne miały miejsce w innym terminie niż zwykle o godzinie 18.40, ostatnio 1 stycznia. „Nowością jest to, że sama Dziewica Maryja w orędziu wzywa do nowenny i pojawia się każdego wieczoru” – zaznaczył lekarz i założyciel katolickiej wspólnoty modlitewnej „Oaza Pokoju”.

Doniesienia o objawieniach w Medziugoriu, mieście w Hercegowinie, położonym 100 kilometrów na południowy zachód od Sarajewa, były badane na początku tego wieku przez specjalną watykańską komisję pod przewodnictwem ks. kard. Ruiniego. W 2017 r. Papież Franciszek wysłał do tego miejsca swego przedstawiciela – w charakterze specjalnego wizytatora – aby towarzyszył pielgrzymom – najpierw był to polski arcybiskup ks. Henryk Hoser, a od 2021 r. jego następcą jest ks. abp Aldo Cavalli. W 2019 r. Papież specjalnhym dekretem wyraził zgodę na organizację do Medziugoria oficjalnych, katolickich pielgrzymek.  

Każdego roku Medziugorie odwiedza kilka milionów pielgrzymów i jest jednym z najważniejszych katolickich miejsc pielgrzymkowych na świecie. Wśród nich dominują obecnie Włosi, Polacy i Ukraińcy. W samym Medziugoriu, ze względu na dużą liczbę pielgrzymów, rocznica objawień jest w tym roku obchodzona podczas blisko 20 Mszy św. i marszu pokojowego rozpoczynającego się z klasztoru Humac.

APW, KAI

NaszDziennik.pl