logo
logo

Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Inne

Rocznica narodzin dla nieba

Niedziela, 26 września 2021 (19:50)

W katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu obchodzono w minioną sobotę 150. rocznicę narodzin dla nieba bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

Do Wrocławia przybyły członkinie tego zgromadzenia  z Polski i z zagranicy na czele z przełożoną generalną s. Dąbrówką Augustyn.

Uroczystej Eucharystii koncelebrowanej przez kapłanów współpracujących z tym zgromadzeniem przewodniczył metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny. W homilii wskazał m.in., że kiedy prześledzimy dzienniki bł. Edmunda, widzimy, że na pierwszy plan wysuwa się jego niezwykła wiara w Bożą Opatrzność i Boże prowadzenie oraz ciągłe poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: „Czego Pan Bóg ode mnie oczekuje?”. Nie jakie są moje plany, ale czego Bóg chce ode mnie.

Ksiądz arcybiskup stwierdził, że bardzo często w zapiskach bł. Edmunda można znaleźć myśl rozpoczynającą się od słów „Rano zesłał mi Pan”. I tu pojawiają się różne postacie: chłopiec, robotnik, poszukujące pomocy kobiety. Każdy człowiek był dla niego darem Pana Boga. Przy Panu Jezusie był obecny nie tylko na Eucharystii, czytając Pismo Święte, ale tak naprawdę w całym swoim myśleniu  i spojrzeniu na świat. Te spotkania z Panem Jezusem sprawiły, że był bliski Panu Bogu.

– Był prekursorem nauki Soboru Watykańskiego II. Jego wizja apostolatu świeckich jest wciąż aktualna. Dlatego dziś prosimy, abyśmy pozostali wierni temu dziedzictwu, które nam pozostawił i na tym fundamencie szukali nowych form apostolatu adekwatnych do dzisiejszych czasów – apelował, kończąc homilię ks. abp Jozef Kupny.

Eucharystię poprzedził montaż słowno-muzyczny opiewający postawę bł. Edmunda Bojanowskiego, zaprezentowany przez dzieci z przedszkola prowadzonego we Wrocławiu przez siostry służebniczki.

Marek Zygmunt

NaszDziennik.pl