logo
logo

Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Nasz Dziennik

Jan Paweł II w oczach dziecka

Sobota, 23 października 2021 (18:07)

W Stacji Dialog – siedzibie Oddziału Dolnośląskiego papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie 22 października br., w dniu kolejnej rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, odbył się wernisaż pt. „Jan Paweł II w oczach dziecka” będący plonem konkursu zorganizowanego przez Stowarzyszenie od serca „Faustynka” z Legnicy.

Witając gości oraz dzieci, ich rodziców, dyrektor oddziału dolnośląskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w potrzebie ks. Andrzej Paś wskazał, że „wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II nie tylko przypomina spuściznę wielkiego Polaka, ale przede wszystkim świętej osoby, dobrego, wspaniałego Papieża, który nam towarzyszył prawie 30 lat. Chcemy upamiętnić Jego obecność, świętość przez twórczość najmłodszych, którzy widzą inaczej Jana Pawła II, bo nie znali Go osobiście, słyszeli o nim od was rodziców, dziadków.

– W ten sposób buduje się pewien obraz autorytetu. W dzisiejszych czasach jest on czasami bardzo kwestionowany, co jest wielką bolączką tego świata i kolejną pandemią, która nas wszystkich zalewa. Ale my się nie dajemy, próbujemy walczyć o to, co jest dobre i sprawiedliwe. Dlatego ta wystawa, ta twórczość i występy dzieci – to wszystko tworzy jedną całość, całość pamięci św. Jana Pawła II i przypomnienie naszych korzeni, kim jesteśmy, jaka jest nasza tożsamość – podkreślił ks. Andrzej Paś.

W liście skierowanym do laureatów konkursu, jego inicjatorów marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek wskazała, że bliskie jej sercu są inicjatywy, które łączą edukację z zabawą. – Konkursy plastyczne zachęcają do zgłębienia tematu, wyrażania swoich emocji, zmierzenia się z artystycznymi wyzwaniami. Dzieła dzieci niejednokrotnie zaskakują siłą przekazu oraz niezwykłą wyobraźnią, ujawniają również ukryte talenty, które my, dorośli, powinniśmy pielęgnować i rozwijać – stwierdziła marszałek Elżbieta Witek.

Z kolei europosłanka Beata Kempa przypomniała w swoim  liście słowa Jana Pawła II: „Odkupiciel ludzkości niejako dzieli się z dziećmi troską o innych ludzi, o rodziców, o kolegów i koleżanki. Czeka bardzo na ich modlitwę. Ogromną siłę ma modlitwa dziecka. Staje się ona czasem wzorem dla dorosłych. Modlić się prostą i całkowitą ufnością to znaczy zwracać się do Boga, tak jak czynią to dzieci. Ten konkurs przynosi wiele dowodów radości i pamięci o Ojcu Świętym Janie Pawle II. Efekty pracy uczestników potwierdzają słowa Papieża Polaka o ufności dzieci wobec Pana Boga, o ich niezachwianym oddaniu. Jestem przekonana, że ta inicjatywa będzie w przyszłości procentowała” – akcentowała Beata Kempa.

Monika Skrobiewska ze Stowarzyszenia od serca „Faustynka” wskazała, że ta wystawa została dołączona do  ubiegłorocznej ekspozycji organizowanej w ramach  ogólnopolskiej akcji „ Dar na 100” dla uczczenia 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, a eksponowane są na niej prace dzieci oraz osób niepełnosprawnych z Legnicy, Legnickiego Pola, Wrocławia, Bolesławca, Konstantynowa Łódzkiego i Harbatowic. Ekspozycję można zwiedzać do końca października br.

Z kolei 6 listopada br. Stowarzyszenie zaprasza na wernisaż wystawy będącej plonem konkursu pt. „Moja Ojczyzna Polska”, organizowany w sali Dworca PKP w Legnicy.

Marek Zygmunt

NaszDziennik.pl