logo
logo

Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Inne

W hałasie potrzeba czasem ciszy

Piątek, 26 listopada 2021 (13:09)

W uroczystość św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny  poświęcił kaplicę pod Jej wezwaniem, konsekrował ołtarz, pobłogosławił także działającą w tym obiekcie Stację Dialog prowadzoną przez Polski Oddział Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, przewodniczący Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” ks. prof. Waldemar Cisło, prezes PKP Krzysztof Mamiński.

W homilii duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej ks. kan. Jan Kleszcz odwołując się do Słowa Bożego zwrócił uwagę na cel kaplicy.

– Chcemy rozumieć i odczytywać, że to miejsce jest jedną z odsłon tego co mówi Pan Bóg. Media mówią o zmierzchu chrześcijaństwa, ale Pan Jezus obiecał coś innego, a my Jemu wierzymy – podkreślił ks. Klescz.

Wyraził też nadzieję, że to miejsce będzie umożliwiało spotkanie z Bogiem w Najświętszym Sakramencie.

– Przygotowano tutaj kaplicę Miłosierdzia. Od 17 lutego br. trwa adoracja i podbudowani jesteśmy ilością młodych ludzi, którzy przychodzą tutaj, aby się modlić. Wbrew temu, co mówi współczesny świat, że tej młodzieży nie ma – akcentował kaznodzieja.

Zabierając głos w czasie Eucharystii ks. abp Józef Kupny powiedział:

– To jest wyjątkowe wydarzenie, z którego bardzo się cieszę. Wszystkim zaangażowanym dziękuję. Pamiętajmy. To jest miejsce, w którym Bóg chce się spotkać z nami i chce nam dać to co ma najcenniejszego czyli Siebie.

Natomiast w czasie obrzędu  pobłogosławienia Stacji Dialog  metropolita wrocławski wskazał, że „jest to wyjątkowy punkt, w którym możemy zapoznać się z biedą jaka jest w innych częściach świata. W Stacji Dialog możemy jednocześnie  odkryć ile dobrego robi Kościół na różnych kontynentach.

Przewodniczący Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” ks. prof. Waldemar Cisło podkreślił w swoim wystąpieniu, że w tym roku nasza bardzo konkretna  pomoc trafiła do Libanu.

– Pierwsze 300 tys. euro przekazaliśmy na żywność. I to jest piękne dzieło Kościoła w Polsce, a zarazem bardzo dobry przykład w jaki sposób mogą współpracować ze sobą Rząd i Kościół. Żeby dziecko w Syrii mogło chodzić do szkoły potrzeba miesięcznie 10 euro, a w Libanie 20 dolarów. Wyleczyliśmy też 50 tys. Syryjczyków. O tym trzeba informować, bo mam wrażenie, że za mało  się mówi ile dobra zawdzięczają Polakom różne narody.

Nawiązując do sytuacji na  granicy polsko-białoruskiej ks. prof. W. Cisło  apelował:

– Módlmy się o pokój nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale i na naszych granicach. Sytuacja jest bardzo poważna i szkoda, że wiele osób robi sobie z tego kpiny, niemalże zdradzając Ojczyznę. Módlmy się za żołnierzy i za tych, którzy narażając swoje życie dbają o nasze bezpieczeństwo. Kiedyś mówiliśmy o Dalekim Wschodzie i Afryce, a dzisiaj te problemy mamy na naszej granicy. Dlatego potraktujmy to poważnie i módlmy się o pokój.

Podczas spotkania z mediami Marszałek Sejmu Elżbieta Witek stwierdziła m.in., że „jest świadkiem wyjątkowej uroczystości w niesamowitym miejscu”.

– Są tu dziś z nami ks. Jan Kleszcz, który bardzo zabiegał, żeby tu na Dworcu Głównym we Wrocławiu ta kaplica była odrestaurowana i wróciła na swoje miejsce. U progu podróży, w hałasie potrzeba czasem ciszy i jest ona zapewniona w tej przepięknej kaplicy. Obok mnie stoi również ks. prof. Waldemar Cisło, z którym znamy się wiele lat. We współpracy z panią premier Beatą Szydło, minister Beatą Kempą zaczynaliśmy pomoc dla tych potrzebujących np. w Syrii i Libanie.

– Nasze działanie było związane z wydarzeniami z lat 2015 i 2016, kiedy to drzwi Europy dla migracji otworzyła kanclerz Angela Merkel. Pamiętamy jaka toczyła się wtedy debata i próbowano zmusić Polskę do przyjęcia migrantów. My podjęliśmy decyzję, że udzielimy tej pomocy tam gdzie będzie potrzebna, na miejscu. W ten pomysł zaangażował się ks. Waldemar Cisło i do dnia dzisiejszego ta pomoc funkcjonuje – podkreśliła marszałek Elżbieta Witek.

Marek Zygmunt

NaszDziennik.pl