logo
logo

Zdjęcie: Caritas Diecezji Siedleckiej/ Inne

Świeca, która tworzy polską Wigilię

Piątek, 26 listopada 2021 (15:15)

Aktualizacja: Piątek, 26 listopada 2021 (16:23)

W ramach tegorocznej 28. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Polska przygotował ok. 2 mln świec. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na pomoc polskim dzieciom. Akcja w tym roku przebiega pod hasłem "Świeca, która tworzy polską Wigilię".

– Świeca i pusty talerz to dwa najważniejsze symbole wigilijnego stołu. Spędzając ten wieczór w rodzinie, poprzez tę świecę warto w tym roku pomyśleć o tych, którzy tych świąt nie mają, którzy są w bardzo trudnej sytuacji – powiedziała zastępca dyr. Caritasu Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska.

Poinformowała, że Caritas Polska w ramach akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom rozprowadzi w tym roku ponad 2 mln świec. Będą one dostępne w parafiach.

Pieniądze z akcji zostaną przekazane m.in na programy takie, jak „Wakacyjna Akcja Caritas”, w której ramach dzieci z ubogich rodzin wyjeżdżają na kolonie, program stypendialny „Skrzydła”, czyli stypendia socjalne i rozwijające talenty dzieci z rodzin ubogich, i „Akademia Caritas Dzieciom”.

Małgorzata Jarosz-Jarszewska poinformowała, że w ubiegłym roku dzięki akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Polska sfinansował ponad 500 stypendiów dla dzieci. 8 tys. najmłodszych uczestniczyło w koloniach wakacyjnych.

W 1997 r. do akcji Caritasu przyłączyli się harcerze ZHP z ideą Betlejemskiego Światła Pokoju. Niesiony przez nich na świecach Caritasu ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafia do wielu środowisk, instytucji i domów, aby symbolicznie rozpalić w każdym człowieku chęć pomagania innym.


 

Ponad 61 tysięcy świec 28. edycji akcji „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”, w którą włączyła się Caritas Diecezji Siedleckiej, trafiło już do wszystkich parafii diecezji siedleckiej. W tym roku Caritas Diecezjalna przygotowała również specjalną świecę okolicznościową z okazji 30-lecia istnienia.

Świece są rozprowadzane w okresie Adwentu – od 28 listopada do 24 grudnia w kościołach diecezji siedleckiej. Do wyboru są 4 rodzaje: mała (10zł), duża (15zł), w kształcie stożka (20zł) oraz okolicznościowa, przedstawiająca Świętą Rodzinę (30zł).

Uzyskany dochód ze świec zostanie przeznaczony na działania charytatywne w kościołach (2 zł z każdej świecy), w Caritas Polska na pomoc dzieciom i młodzieży w Kamerunie, Argentynie, Ukrainie, Białorusi, Litwie oraz Wenezueli (10 groszy z każdej świecy) i w Caritas Diecezji Siedleckiej. Największa część środków posłuży zatem na utrzymanie 3 świetlic dla dzieci (dwie w Siedlcach, jedna w Parczewie), prowadzenie (obsługę) programów stypendialnych „Skrzydła”, „Dwa Talenty”, „Otwarty Horyzont”, obsługę programu „subkonta”, realizację działań związanych z wolontariatem w Caritas.

 

APW, PAP, www.siedlce.caritas.pl

NaszDziennik.pl