logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

zdjęcie

Zdjęcie: Katarzyna Cegielska/ Inne

O wolność religijną

Sobota, 27 listopada 2021 (00:03)

Aktualizacja: Sobota, 27 listopada 2021 (10:07)

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozpoczął się wczoraj XIV Międzynarodowy Kongres „Katolicy a wolność religijna”. Naukowcy z ośmiu krajów analizują problemy związane z respektowaniem praw i swobód religijnych na świecie.

Jakie są współczesne przyczyny wrogości do religii w Europie? Mówił o tym w czasie kongresu ks. prof. Piotr Roszak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Podkreślił, że zmiany następują wolno, ale systematycznie – od marginalizacji religii po odkrytą wobec niej wrogość.

– Następuje ideologizacja neutralności państwa – akcentował ks. prof. Piotr Roszak. – Oczywiście, państwo jest neutralne, bo nie organizuje religijności swoich obywateli, ale ma obowiązek zagwarantować im możliwość wyznawania wiary, uprawiania kultu – dodał prelegent. Wskazał też na etapy narastających ograniczeń swobód religijnych.

Wszystko zaczyna się od dezinformacji, a przez dyskryminację dochodzi do prześladowań. – Dlatego zawsze trzeba mówić prawdę o religii – podkreślił ks. prof. Piotr Roszak. Przypomniał cezurę czasową, kiedy i dlaczego nastąpiła znacząca zmiana w odniesieniu do religii.

– Lata 1945-1989 to dostrzeganie wartości religii i jej wzmacnianie w obliczu reżimów totalitarnych. Od 1989 roku, od momentu migracji ludności islamskiej, nastąpiły multikulturowość i sekularyzacja, które prowadzą do antagonizmu społecznego – zaznaczył prelegent. Zauważył, że zaczęła dominować koncepcja wolności od religii, natomiast kiedyś przeważała wolność do religii. W konkluzjach ksiądz profesor wskazał na kwestie wymagające podjęcia konkretnych działań. Są to: obecność i wzmacnianie tożsamości religijnej w miejscach publicznych, cierpliwe wyjaśnianie w duchu słów św. Pawła: „Błogosławcie, a nie złorzeczcie”, i przedstawianie religii jako „dobra społecznego”.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym.

Katarzyna Cegielska

Nasz Dziennik