logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Media, prawda, ewangelizacja

Sobota, 4 grudnia 2021 (17:11)

Aktualizacja: Sobota, 4 grudnia 2021 (20:26)

W Toruniu trwają uroczystości związanie z 30. rocznicą powstania Radia Maryja. Centralnym punktem jest uroczysta Eucharystia, której przewodniczy metropolita lwowski, wieloletni sekretarz i przyjaciel św. Jana Pawła II, ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

W homilii ksiądz arcybiskup mówił: „Dla iluż ludzi chorych, samotnych, smutnych, przygniecionych ciężarem cierpienia Wasza służba jest codzienną podporą. Wielu może się poczuć członkami jednej katolickiej rodziny, połączonej więzami miłości”.

W kontekście mediów zauważył: „Jakże często media podają gotową interpretację rzeczywistości i w ten sposób zwalniają z wysiłku myślenia. To czasem świadomy zabieg – tym, kto nie myśli, łatwiej manipulować”. Dlatego potrzebne są rzetelne środki społecznego komunikowania, które ukazują prawdę. – Przed rozgłośnią katolicką stoi zadanie ewangelizacji, ale nie ma ono polegać tylko na tym, by uznać, że Bóg istnieje. Owszem, to jest fundament, ale w tradycję katolicką jest wpisane również kształtowanie właściwych postaw i sumienia – mówił ksiądz arcybiskup.

Zwrócił uwagę na to, jak ważna jest dziś edukacja. – Trzeba by zrobić sobie dziś rachunek sumienia: czy nie zapomnieliśmy o kształceniu ludzi wybitnie uzdolnionych tak, aby mogli służyć Ojczyźnie? – pytał. – Cieszą opinie, że absolwenci Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu nie narzekają na brak pracy, a wręcz są rozchwytywani na pniu. Dobra szkoła, dobre radio, dobra telewizja, dobry nauczyciel – to taki, który uczy myśleć – mówił ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Nie zabrakło także odniesień do sytuacji za naszą wschodnią granicą. – Wizja konfliktu zbrojnego na Ukrainie jest ciągle realna. Oby nikt nie musiał wołać: wróg stoi u bram. Niech każdy uderzy się w piersi, bo każde zaniedbanie w tym względzie to odpowiedzialność nie tylko przed historią, ale i Bogiem – zaznaczył ks. abp Mokrzycki.

W homilii ksiądz arcybiskup wskazał także, że dziś trwa walka z Kościołem „czas komunizmu i walka o ducha narodu to również czas walki z Kościołem. Dziś ta walka zmieniła oblicze” – mówił ks. abp Mokrzycki.

Galerię zdjęć można zobaczyć TUTAJ.

JG, twitter.com/RadioMaryja

NaszDziennik.pl