logo
logo

Zdjęcie: Małgorzata Pabis/ Inne

Kościół liczy na młodych

Czwartek, 6 stycznia 2022 (14:52)

Kościół w Polsce potrzebuje młodych i liczy na młodych. Potrzebuje ich wiary i zapału, potrzebuje ich radykalizmu, nieulegania kompromisom, niegodzenia się na przeciętność.

Kościół potrzebuje młodych, gorących serc, niosących płomień wiary i zapalających płomienie nadziei w naszym trudnym świecie – podkreślił dziś z całą mocą ks. kard. Stanisław Dziwisz w sanktuarium św. Jana Pawła II. Metropolita senior wziął udział w Orszaku Trzech Króli, który przeszedł przez Białe Morza w Krakowie. 

Ksiądz kard. Stanisław Dziwisz nawiązując do obchodzonej 6 stycznia uroczystości Objawienia Pańskiego, mówił, że jest to okazja, by dziękować Bogu za to, że „Jego Ewangelia ponad tysiąc lat temu dotarła również na nasze polskie ziemie". – Dziękujemy Mu, że jest wśród nas, że możemy się z Nim spotykać w Kościele, w wielkiej wspólnocie Jego uczniów, ogarniającej wszystkie ludy, kultury i języki – powiedział.

– Dzisiaj słyszymy głosy, że młode Polki i młodzi Polacy odchodzą od Jezusa i Jego Kościoła, szukając innych dróg prowadzących do szczęścia. Nie lekceważymy tych głosów i zastanawiamy się nad przyczynami tego stanu rzeczy – mówił hierarcha i dodawał, że odejścia młodych z Kościoła powinny być „przedmiotem rachunku sumienia każdego z nas”.

– Jesteśmy równocześnie przekonani, że tylko w Jezusie znajdujemy odpowiedź na najważniejsze pytania dotyczące naszego ludzkiego losu – kontynuował ks. kard. Dziwisz. – Wierzymy, że tylko On – Jezus Chrystus – może spełnić najgłębsze pragnienia naszych serc.

Metropolita senior przywołał słowa Jana Pawła II wygłoszone na Tor Vergata w 2000 roku: „Kiedy marzycie o szczęściu, szukacie właśnie Jezusa. To On na was czeka, gdy nic z tego, co znajdujecie, nie zadowala was. To On pobudza was do zrzucania masek, które czynią życie fałszywym. Tylko On budzi w sercach decyzje najbardziej autentyczne, które inni chcieliby przytłumić. To Jezus wzbudza w was pragnienie, byście uczynili ze swojego życia coś wielkiego. [...] Modlę się, by [Chrystus] królował w waszych sercach oraz w ludzkości nowego wieku i tysiąclecia. Nie lękajcie się Jemu zawierzyć. On was poprowadzi, da wam siłę, byście szli za Nim każdego dnia i w każdej sytuacji”.

Jak mówił ks. kard. Dziwisz, i dziś Jan Paweł II skierowałby do polskiej młodzieży te same słowa. – On, tym razem już z wyżyn nieba, mówi młodym, że są nadzieją Kościoła, że liczy na ich młodzieńczy entuzjazm, że nie powinni ulegać zniechęceniu i oddalać się od wspólnoty Kościoła, bo taki wybór i taka droga prowadzi donikąd – zaznaczył.

Orszak Trzech Króli w sanktuarium św. Jana Pawła II wyruszył o godz. 10.30 po krótkich Jasełkach spod pomnika Papieża-Polaka. Uczestnicy wielobarwnego pochodu, rodziny z dziećmi i młodzież, przeszli za gwiazdą wokół świątyni. Po wejściu do sanktuarium św. Jana Pawła II wszyscy oddali hołd zrodzonej Dziecinie, a dzieci złożyły u Jej stóp swoje podarunki.

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl