logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Prymas Tysiąclecia i Jasna Góra

Piątek, 20 maja 2022 (16:53)

Jasna Góra już przygotowuje się do pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, które przypada 28 maja, w rocznicę jego śmierci.

Tego dnia do kaplicy Matki Bożej wprowadzony zostanie nowy relikwiarz z krwią błogosławionego, odprawiona zostanie uroczysta Msza św., odbędą się specjalne koncerty. Na murach klasztoru pojawił się nowy napis przypominający o beatyfikacji ks. kard. Wyszyńskiego i jego związkach z tym miejscem.

„Jezus spotyka Matkę swoją” – te słowa IV stacji drogi krzyżowej własnoręcznie napisane przez Prymasa Wyszyńskiego w Rywałdzie, gdzie był więziony w 1953 r., stanowią motto tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę.

– Pielgrzymów, którzy będą przybywać na Jasną Górę od strony alei NMP, przy ołtarzu polowym powita ten szczególny napis – powiedział KAI kustosz Jasnej Góry, o. Waldemar Pastusiak. Dodał, że paulini życzą, by „wszyscy pielgrzymi, którzy tutaj przybywają, wchodząc w progi sanktuarium, spotkali Matkę naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Wielkich rozmiarów baner umieszczony jest na tle biało-czerwonej flagi. Po prawej stronie znajdują się słowa z faksymile Prymasa, natomiast po lewej herb ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, na którym widnieje wizerunek Matki Boskiej Jasnogórskiej.

Na murach klasztoru od ubiegłego roku, od beatyfikacji ks. kard. Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie jasnogórskim, jest już dużych rozmiarów portret błogosławionego.

Na Jasnej Górze pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Wyszyńskiego (sobota 28 maja) będzie czasem szczególnej wdzięczności za tę wymodloną – także tu – beatyfikację.

Ksiądz prof. Janusz Królikowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, zaznacza, że liturgiczne wspomnienie to dopełnienie aktu beatyfikacji z 12 września ub. roku, bo od tego momentu rozpoczyna się właściwy kult w Kościele. – Oczywiście tytułu można używać wcześniej, ale liturgiczne przeżycie jest tym, które właściwie nadaje rangę temu wydarzeniu prawnemu, jakim była beatyfikacja – wyjaśnia duchowny.

Mariolog przypomina, że w liturgii podkreślamy, że „przykład świętych nas pobudza, a ich bratnia modlitwa nas wspomaga, byśmy osiągnęli pełnię zbawienia”. Dodaje, że „przykład i wstawiennictwo” to jest właściwe streszczenie tego, kim dla nas są święci.

Msza św. dziękczynna sprawowana będzie 28 maja na jasnogórskim szczycie o godz. 14.30 pod przewodnictwem przełożonego generalnego zakonu paulinów – o. Arnolda Chrapkowskiego. W świętowanie wpisze się koncert „Jak Ojciec i Syn” Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk o godz. 10.00 w Sali Papieskiej. Wstęp wolny. O godz. 11.30 na jasnogórskich wałach odprawiona zostanie Droga krzyżowa z bł. Prymasem „Moje życie było Wielkim Piątkiem i za to Bogu dziękuję”.

Do kaplicy Matki Bożej o godz. 14.00 wprowadzone zostaną relikwie krwi bł. Prymasa Tysiąclecia. Jak przypomina ks. prof. Królikowski, umiejscowienie relikwii w ołtarzu wskazuje na więź świętych ze stołem ofiarnym, bo świętość wyrasta z Eucharystii.

Specjalny nowy relikwiarz przygotowywany jest już od kilku miesięcy. Zostanie umieszczony tuż przy cudownym obrazie Matki Bożej, obok znajdującego się już tam w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego Prymas Wyszyński był inicjatorem.

Liturgiczne wspomnienie bł. kard. Wyszyńskiego przypada w rocznicę jego śmierci.

JG, KAI

NaszDziennik.pl