logo
logo

Zdjęcie: papczynski.pl/ Inne

Apostoł Niepokalanego Poczęcia

Czwartek, 26 maja 2022 (12:21)

Aktualizacja: Czwartek, 26 maja 2022 (12:54)

W sobotę 28 maja 2022 r. odbędzie się uroczyste przekazanie i wprowadzenie relikwii apostoła Niepokalanego Poczęcia – św. o. Stanisława Papczyńskiego – do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

W tym wydarzeniu i uroczystej Eucharystii, która rozpocznie się o godz. 12.00, wezmą udział pielgrzymi z mariańskich parafii, m.in. z Góry Kalwarii i z sanktuarium na Mariankach – z ks. kust. Pawłem Naumowiczem MIC na czele. Uroczystość będzie transmitowana na żywo w Telewizji Trwam.

Święty ojciec Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 roku w Podegrodziu koło Starego Sącza. Zmarł w opinii świętości na Mariankach w Górze Kalwarii koło Warszawy 17 września 1701 roku, gdzie spoczywa do dzisiaj.

Był jedną z najwybitniejszych postaci XVII wieku w Polsce: nazywany prorokiem Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, ojcem ubogich i orędownikiem zmarłych. Jest założycielem Zgromadzenia Księży Marianów – pierwszego męskiego zakonu powołanego przez Polaka na ziemiach polskich. Był pisarzem, teologiem, patriotą, mówcą, propagatorem sprawiedliwości społecznej oraz duchowości świeckich w Kościele. Święty Stanisław wniósł swój wkład w formowanie duchowości m.in. króla Jana III Sobieskiego oraz nuncjusza apostolskiego Francesca Pignatellego – późniejszego Innocentego XII. Na podręcznikach retoryki Stanisława Papczyńskiego uczyły się pokolenia Polaków.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej 31 marca 2011 r. uznał św. o. Stanisława Papczyńskiego za „godny naśladowania wzór Polaka oddanego sprawom Ojczyzny. Aktualność jego moralnego i obywatelskiego nauczania uzasadnia przybliżenie postaci ojca Stanisława współczesnemu pokoleniu Polaków, a szczególnie młodzieży”.

W świetle świadectw licznie napływających do sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach w Górze Kalwarii (www.papczynski.pl) jawi się on dzisiaj szczególnie jako patron nienarodzonych dzieci i małżeństw starających się o potomstwo, a także jako patron osób, których życie jest zagrożone, osób pragnących wyzwolić się z różnego rodzaju uzależnień, czy patron dzieci i młodzieży mających problemy w nauce.

Biuro Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego

NaszDziennik.pl