logo
logo

Zdjęcie: / Inne

Pielgrzymka Żywego Różańca

Niedziela, 25 września 2022 (10:45)

Aktualizacja: Niedziela, 25 września 2022 (11:50)

W sobotę – 24 września – już po raz 13. do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. Mszy św. przewodniczył bp Jan Zając, a koncelebrowało ją 40 kapłanów.

Zebranych w bazylice przywitał ks. Zbigniew Bielas, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. – Wielka to radość, gdy ta bazylika wypełnia się waszą obecnością. Serdecznie witam wszystkich zaangażowanych w dzieło Żywego Różańca. To dzięki wam Różaniec żyje, jest waszym towarzyszem każdego dnia, rozważając tajemnice życia Jezusa Chrystusa i Jego Najświętszej Matki. Przybywacie tutaj, aby stanąć przed Jezusem Miłosiernym i dziękować za dar modlitwy różańcowej i wszystkie łaski przez nią wybłagane.

Ksiądz Bielas przypomniał, że obecny rok jest czasem szczególnym. – Przeżywamy 20-lecie konsekracji tej bazyliki i zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Dziękujemy za dar beatyfikacji bł. Pauliny Jaricot, modlimy się o pokój dla udręczonej wojną Ukrainy – podkreślał.

W homilii ks. bp Jan Zając zwrócił się do uczestników pielgrzymki. – Od wielu lat trwacie na modlitwie różańcowej, jednocząc się z Maryją. Wasza modlitwa ma obydwie cechy, które widzimy w postawie Matki Chrystusa. Jest to modlitwa bardzo osobista, płynąca z serca, przeniknięta Słowem Bożym, połączona z rozważaniem zbawczych wydarzeń z życia Jezusa i Maryi. I ta modlitwa ma również cechy wspólnotowe, które ją upodabniają do modlitwy apostołów z Maryją w Wieczerniku. I owocem takiej modlitwy jest zawsze zesłanie Ducha Świętego.

Kustosz honorowy łagiewnickiego sanktuarium przypomniał, że pielgrzymka jest wielkim dziękczynieniem Panu Bogu za beatyfikację założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca. – Błogosławiona Paulina Jaricot niewątpliwie pod natchnieniem Ducha Świętego zaproponowała modlitwę, która w sposób wyjątkowy łączy wymiar indywidualny ze wspólnotowym. Bo każdy członek róży odmawia wyznaczony dla niego dziesiątek Różańca, czyniąc to w duchowej jedności z pozostałymi członkami wspólnoty. Spotyka się też z nimi raz w miesiącu na tzw. zmiance tajemnic różańcowych. I Bóg sprawił niezwykły rozwój Żywego Różańca w czasach, gdy powstała ta forma modlitwy. I dziś modlimy się, aby za przyczyną bł. Pauliny Jaricot nastąpił ponowny rozkwit róż różańcowych. Aby ten sposób odmawiania Różańca – indywidualny i wspólnotowy – rozszerzał się coraz bardziej, ogarniając grupy dziecięce, młodzieżowe i dorosłych – powiedział ks. bp Zając.

Mszę św., która była sprawowana w samo południe, poprzedziły misterium o bł. Paulinie Jaricot oraz modlitwa różańcowa.

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl