logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: diecezja.pl/ Inne

Nadzieja w Maryi

Niedziela, 2 października 2022 (11:17)

Aktualizacja: Niedziela, 2 października 2022 (11:51)

Zwycięstwo, jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas nabożeństwa pierwszosobotniego w parafii św. Marcina w Biskupicach.

Na początku homilii metropolita przywołał skargę skierowaną do Boga, która została przedstawiona w pierwszym czytaniu. „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności” – odpowiedział Pan Bóg. Stwórca nie opuszcza człowieka, który zwraca się o pomoc. Czasem trzeba na nią czekać, ale można mieć pewność, ze niezawodnie ona przyjdzie. Te słowa są podstawą nadziei w chwilach ucisku. Bóg okaże swe miłosierdzie, a wszyscy zobaczą, że On jest Panem dziejów i historii.

– W świetle tego czytania zechciejcie zrozumieć prośbę, jaką skierowałem do całej archidiecezji, by podczas nabożeństw październikowych, gdy tylu ludzi wspólnie modli się na różańcu, pierwszą dziesiątkę tej modlitwy ofiarować w intencji Ukrainy, o sprawiedliwy, jak najrychlejszy pokój dla tej umęczonej ziemi, a kolejną – w intencji naszej Ojczyzny – powiedział metropolita. Podkreślił, że zachętą dla tej modlitwy są objawienia fatimskie.

3 lipca 1917 r. Maryja prosiła pastuszków, by każdego dnia odmawiali Różaniec dla uproszenia pokoju na świecie. „Ofiarujcie się za grzeszników i mówcie często, zwłaszcza gdy będziecie ponosić ofiary: »O Jezu, czynię to z miłości dla Ciebie, za nawrócenie grzeszników i za zadośćuczynienie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi«” – wskazywała Matka Boża i zapowiedziała koniec wojny oraz nadejście kolejnego konfliktu zbrojnego. Chciała także, by poświecić Rosję jej Niepokalanemu Sercu, i prosiła, aby w pierwsze soboty miesiąca przyjmować Komunię Świętą wynagradzającą.
– Gdy teraz rozpoczęła się kolejna odsłona wojny na Ukrainie 24 lutego, z różnych środowisk całego świata popłynęły wołania do Ojca Świętego, by Rosję ofiarować Matce Bożej. Ojciec Święty z wszystkimi biskupami świata uczynił to niedługo po wybuchu wojny. Daje nam to jakąś nadzieję, że obecna wojna ustanie, nadejdzie czas sprawiedliwego pokoju i nie dojdzie do tego, czym Rosja grozi także Polsce. Jesteśmy w takiej trudnej sytuacji, gdzie tyle zależy od modlitwy na różańcu – stwierdził arcybiskup.

Powiedział, że nowym porządkiem, który powstał na gruzach III Rzeszy, był porządek jałtański, gdy Polska znalazła się pod wpływami ateistycznego Związku Sowieckiego. Rozpoczęła się batalia o wytrwanie przy Bogu przez polski Naród. W czasie powojennym przewodził jej Sługa Boży kard. August Hlond, Prymas Polski. Niespodzianie w 1948 r. w wyniku pozornie nieskomplikowanego zabiegu znalazł się w sytuacji zagrożenia życia. Na łożu śmierci 22 października 1948 r. wypowiedział prorocze zdanie: „Zwycięstwo, jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję”. Jego następcą został kard. Stefan Wyszyński. 22 października 1962 r. Prymas Tysiąclecia wspominał słowa kard. Augusta Hlonda. „Wczuwając się w te myśli i pragnienia odeszłego Pasterza, my, biskupi polscy, prowadzimy Ojczyznę naszą w bramy Tysiąclecia za Maryją Jasnogórską i Królową Polski. Głęboko wierzymy, że zwycięstwo przyjdzie!” – mówił kard. Stefan Wyszyński. W 1964 r. podczas odsłonięcia pomnika Augusta Hlonda wskazywał, że jego umierający poprzednik mówił: „Walczcie z ufnością! Pracujcie za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Dziewicy”. Prymas Tysiąclecia wspominał słowa kard. Augusta Hlonda także w homilii, wygłoszonej w Rzymie: „Od samego początku, od chwili, w której zostałem wezwany na stolicę prymasowską w Gnieźnie i metropolitalną w Warszawie, miałem w sercu słowa testamentu pozostawionego przez umierającego Kardynała Hlonda: »Zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie to zwycięstwo Matki Najświętszej«”. Kardynał Stefan Wyszyński stwierdzał, że zwycięstwo przyszło, ponieważ na tronie piotrowym siedzi Papież Maryjny. Arcybiskup Marek Jędraszewski zauważył, że Sługa Boży kard. August Hlond zmarł 22 października 1948 około godz. 10. 30, zaś inauguracja pontyfikatu Papieża Jana Pawła II odbyła się 22 października 1978 o godz. 10.00.

Arcybiskup Marek Jędraszewski zachęcał, by w tym niepewnym czasie, pełnym niepokojów i zagrożeń, brać do serca orędzie kard. Augusta Hlonda, które stało się inspiracją dla Prymasa Tysiąclecia i całego Episkopatu.
– „Zwycięstwo, jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję”. Przyjdzie, jeśli będziemy mieli jak najczęściej w swych rękach różaniec i będziemy się modlili do Tej, która podeptała głowę węża, o pokój dla świata: dla Ukrainy, Polski, a także dla Rosji, i o to, byśmy jako Naród pozostali do końca Jej wiernymi córkami i synami – zakończył.

AB, diecezja.pl

NaszDziennik.pl