logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Nasze powołanie

Sobota, 3 grudnia 2022 (18:01)

Aktualizacja: Sobota, 3 grudnia 2022 (20:20)

Podczas 31. rocznicy powstania Radia Maryja Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił metropolita gdański ks. abp Taduesz Wojda.

Na początku ksiądz arcybiskup przywitał wszystkich zebranych. W swoim rozważaniu zauważył,
że najważniejszym momentem spotkania
podczas rocznicy Radia Maryja jest Eucharystia.

– Wiemy, że Eucharystia to wielki i niepojęty dar Boży […] jest to dar dla wszystkich, bo przecież Chrystus za wszystkich oddał swoje życie – wskazywał celebrans.

To bardzo ważne, żebyśmy zapraszali innych, aby także mogli uczestniczyć w tym darze. W tę wielką i ważną misję włącza się Radio Maryja, które „dociera nie tylko do wierzących w naszej Ojczyźnie, ale i do tych, którzy są rozproszeni w całym świecie”, a „dzisiejsza Msza św. jest wspólnym naszym dziękczynieniem za dobro”. Dzisiaj, celebrując tę Eucharystię, zastanawiamy się, z jakim przesłaniem do świata chce nas posłać Chrystus.

– Kluczowe przesłanie wybrzmiewa w przywołanych
na początku słowach z Listu do Efezjan, a mianowicie:
„W Chrystusie Bóg wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed jego obliczem” – przypomniał nam słowa św. Pawła ks. abp Wojda. I dodał, że „Bóg już dawno nas wybrał i powołał do świętości”.

To powołanie było możliwe dzięki przyjściu Jezusa, które dokonało się przez Maryję.

– Dzięki swojemu „tak” Maryja przyzwoliła, aby w Jezusie Chrystusie Bóg przybył do swojego ludu – mówił metropolita gdański. Zaznaczył, że „każdy z nas od założenia świata – mówi Apostoł Narodów – nosi w swoim sercu to zaproszenie do uczestnictwa w tej Bożej miłości”.

– Dlaczego nie wszyscy przyjmują to Boże powołanie? – pytał kaznodzieja. I dał nam odpowiedź: „Bo człowiek jest wolny”.
Gdy człowiek odrzuca Bożą miłość, staje się niewolnikiem grzechu. „Człowiek w grzechu pozbawia się miłości […], wybiera ciemności”. A wtedy – oskarża innych. Ta idea pseudowolności, którą proponuje szatan, jest kusząca
dla wielu. – W świetle tego szatańskiego kuszenia staje się bardziej zrozumiałe, dlaczego w dzisiejszym świecie jest tyle nienawiści do Boga, do wiary, do Kościoła, do praktyk religijnych – zauważył ks. abp Wojda. I dodał: – Dlaczego tak boli i niepokoi krzyż, dlaczego tyle ataków na pasterzy, na św. Jana Pawła II?

Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Papież Polak „mocno nam przypomniał, że nasze życie należy budować na przykazaniach, na wierności Bogu, na wierności Chrystusowi”.

– Maryjo, prosimy Cię, naucz nas słuchania i działania na drodze wiary. Amen – zakończył homilię metropolita gdański.

Zdjęcia z uroczystości są dostępne TUTAJ

JG

NaszDziennik.pl