logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Waldemar Deska/ PAP

S.O.S. dla Ziemi Świętej

Sobota, 2 grudnia 2023 (19:10)

Jasna Góra włącza się w pomoc w ramach kampanii „S.O.S. dla Ziemi Świętej”. Jej celem jest wsparcie ekonomiczne
i solidarność z chrześcijanami – mieszkańcami Izraela
i Palestyny – którzy, po eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, znaleźli się w dramatycznej sytuacji.

W częstochowskim sanktuarium podczas Adwentu można kupić pamiątki, figurki, różańce, szopki czy ozdoby choinkowe wytwarzane przez chrześcijan z Betlejem. Zachęta do pomocy w ramach kampanii „S.O.S. dla Ziemi Świętej” wraca szczególnie w Adwencie i przed Świętami Wielkanocnymi.

„Chrześcijanie chcą pracować, a kupując ich rękodzieło dostępne w Polsce, dajemy im szansę, by pozostali tam, gdzie jest ich dom, pomagamy zatrzymać w Betlejem ostatnich świadków Chrystusa” – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Od pierwszej niedzieli Adwentu na Jasnej Górze prezentowana będzie szopka bożonarodzeniowa przygotowana przez chrześcijan z Betlejem. Jak wskazał kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak, ma ona być „niemym głosem ludzi dotkniętych wojną w miejscu narodzin Chrystusa”. „Wiemy o tym, że jesteśmy jedną wielką wspólnotą, Kościołem, jednym Ciałem Chrystusa,
i wszyscy nawzajem musimy o siebie zabiegać” – powiedział o. Pastusiak.

Szopka, która pozostanie na Jasnej Górze w Bastionie św. Barbary, została wyrzeźbiona w trzystuletnim drzewie oliwnym z okolic Betlejem. „Zielone drzewko oliwne ma nam przypomnieć, że jesteśmy żywym Kościołem, nawet jeżeli w jakimś miejscu prześladowanym, krwawiącym, to wciąż na nowo odradzającym się. To symbol, że nawet prześladowani i zabijani chrześcijanie nie umierają, ale wciąż żyją dla Chrystusa” – podkreślił kustosz.

EKO, PAP

NaszDziennik.pl