Od kwietnia 1982 r. Msze św. za Ojczyznę odprawiane były przez ks. Jerzego Popiełuszki w kościele św. St. Kostki w Warszawie regularnie w ostatnie niedziele miesiąca, gromadząc rosnącą liczbę wiernych oraz skupiając rozbite w stanie wojennym środowisko „Solidarności”. Liturgie stały się symbolem i manifestacją wolności. Wygłaszane w czasie Eucharystii homilie były kolportowane na terenie całej Polski.
Z okazji przypadającej w tym roku 15. rocznicy beatyfikacji ks. Popiełuszki Msze św. w kościele św. St. Kostki w Warszawie w każdą ostatnią niedzielę miesiąca będą odprawiane w intencji Ojczyzny i o jedność Narodu. „Stając w obliczu przemian i niepewności za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego chcemy modlić się o jedność Narodu” – zaznaczyła archidiecezja warszawska.
23 lutego liturgii będzie przewodniczył ks. bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.
Po niej w Domu Amicus odbędzie się spotkanie z udziałem ks. prof. Józefa Naumowicza, notariusza w procesie kanonizacyjnym kapelana „Solidarności”, oraz Katarzyny Soborak, notariuszki w procesie beatyfikacyjnym i świadka życia ks. Popiełuszki.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem „Solidarności” i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne rzesze. Występował w obronie internowanych, za co tępiła go komunistyczna propaganda i nękała Służba Bezpieczeństwa.
Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili oni do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Zgromadził około miliona osób.