logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Matuszak/ Nasz Dziennik

Cały czas jest atak na Kościół

Poniedziałek, 14 listopada 2022 (17:04)

Aktualizacja: Poniedziałek, 14 listopada 2022 (19:58)

Trzeba pamiętać, że atak na Kościół cały czas jest i o tym nie możemy nie mówić – powiedział ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Skomentował w ten sposób wczorajszy atak nożownika na kierowcę ks. bp. Roberta Chrząszcza. Do zdarzenia doszło na terenie przylegającym do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Myślenicach.

Kuria krakowska jest w kontakcie z prokuraturą prowadzącą śledztwo w sprawie wczorajszego ataku. Na bieżąco kontaktuje się też z lekarzami szpitala, w którym przebywa ranny kierowca. – Stan rannego jest stabilny, ale wygląda na to, że rany długo będą się goić i potrzebna będzie długa rehabilitacja – zaznacza ks. Michalczewski.

Zaatakowany mężczyzna pracował u księdza biskupa Roberta Chrząszcza od początku jego nominacji na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej, czyli dwa lata.

– Trzeba pamiętać, że ten atak na Kościół cały czas jest i o tym nie możemy nie mówić – powiedział rzecznik krakowskiej Kurii. – Odbieram bardzo dużo telefonów atakujących mnie osobiście, zgłaszam to systematycznie na policję – poinformował ks. Michalczewski.

Duchowny zaznacza, że zdarzają się sytuacje, gdy różne osoby wykrzykują obelgi w stronę księdza biskupa, także podczas celebracji. – Systematycznie są organizowane manifestacje pod kurią, podczas których się krzyczy, że trzeba obalić metropolitę krakowskiego. W czasie strajku kobiet dwa lata temu wiele budynków kościelnych zostało zdewastowanych – podkreślił rzecznik krakowskiej Kurii.

Ksiądz Michalczewski zaznaczył, że podobnie jest w innych diecezjach i że tych ataków na ludzi Kościoła jest dużo. Taka atmosfera, jak dodał, wzbudza w ludziach negatywne emocje, które się późnej różnie ujawniają. – Nie wiem, dlaczego ten pan to zrobił, i to nie jest moja kompetencja, aby to oceniać, ale stało się to pod kościołem i to jest niedopuszczalne – mówi ks. Michalczewski.

– Jak ktoś pod kościołem otrzymuje taki cios, że grozi mu niebezpieczeństwo śmierci, to są poważne sprawy – powiedział duchowny. Nie tak dawno mieliśmy zniszczone epitafium w Myślenicach, to są więc ataki, które się powtarzają, powtarzają się jakieś rozboje. Dopóki ludzie nie cierpią, tylko mienie cierpiało czy człowiek jest obrażany, to oczywiście mniejsza szkoda. Dzisiaj mamy człowieka w szpitalu, który praktycznie uszedł z życiem – zwrócił uwagę rzecznik krakowskiej Kurii.

Do ataku na kierowcę doszło podczas wizytacji biskupiej w parafii św. Franciszka z Asyżu w Myślenicach. W czasie ataku biskup odprawiał Mszę Świętą w kościele na Chełmie pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Kierowca znajdował się na zewnątrz kościoła. Został zaatakowany ostrym narzędziem przez młodego mężczyznę. Trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację. Napastnik został ujęty.


 

Poniżej publikujemy komunikat Prokuratury Rejonowej w Myślenicach:

Postępowanie Prokuratury Rejonowej w Myślenicach dotyczące usiłowania zabójstwa 56-letniego mężczyzny

W Prokuraturze Rejonowej w Myślenicach prowadzone jest postępowanie w sprawie usiłowania w dniu 13 listopada 2022 roku w Myślenicach zabójstwa 56-letniego mężczyzny – tj. o przestępstwo z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 148 § 1 kk.

W toku dotychczas prowadzonego postępowania ustalono co następuje:

W dniu 13 listopada 2022 roku w okolicy kościoła pw. Podniesienia Krzyża w Myślenicach ustalony sprawca w wieku 30 lat zaatakował nożem 56-letniego mężczyznę, któremu zadał dwa uderzenia, jedno w okolice twarzy, a drugie w okolice lewego obojczyka. Sprawca następnie zbiegł z miejsca zdarzenia. Po około trzech godzinach sprawca został zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji. Na miejscu został również zabezpieczony użyty przez niego nóż.

Stan zdrowia pokrzywdzonego aktualnie jest stabilny i w dniu dzisiejszym zostanie on przesłuchany w Szpitalu przez Prokuratora. Uzyskano opinie biegłego sądowego, z której wynika, iż pokrzywdzony doznał obrażeń ciała w postaci ran kłutych głowy, klatki piersiowej oraz rany ciętej opuszka kciuka lewego, które to obrażenia naruszyły czynności narządów ciała pokrzywdzonego na okres trwający powyżej 7 dni. Obrażenia te wyczerpują znamiona opisane w art. 157 § 1 kk.

Po przesłuchaniu pokrzywdzonego podjęta zostanie decyzja w zakresie przedstawienia zarzutów, a następnie wykonane zostaną czynności z udziałem podejrzanego oraz podjęta zostanie decyzja w zakresie skierowania wniosku w przedmiocie stosowania środka zapobiegawczego.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie, lk / Myślenice

APW, KAI

NaszDziennik.pl