logo
logo

Zdjęcie: pkwp.org/newsy/ Inne

Symbol solidarności z prześladowanymi

Czwartek, 24 listopada 2022 (13:08)

Aktualizacja: Czwartek, 24 listopada 2022 (13:57)

Ojciec Święty Franciszek podziękował Polakom za solidarność z prześladowanymi. W trakcie środowej audiencji przywołał organizowaną przez PKwP kampanię „Red Week”. W Polsce potrwa ona do piątku, a jej ostatnim akordem będzie Kraków, gdzie na czerwono podświetlony zostanie kościół św. Apostołów Piotra i Pawła.

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie na serce kampanii „Red Week” w Polsce ponownie wybrało Jasną Górę. Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w poniedziałek zostało podświetlone na czerwono, by solidaryzować się z prześladowanymi. Tego samego dnia za cierpiących chrześcijan wierni modlili się w trakcie Apelu Jasnogórskiego. Rozważania poprowadził ks. Paweł Antosiak z PKwP. Przywoływał liczby, które wskazują, że wierzący w Chrystusa są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Sięgał po dane, jakie znalazły się w raporcie „Prześladowani i zapomniani?”.

– W Afryce bez wyjątku sytuacja naszych Sióstr i Braci uległa pogorszeniu. Na Bliskim Wschodzie ciągła migracja zagraża przetrwaniu najstarszych wspólnot chrześcijańskich: w Iraku, Syrii i Palestynie. W Azji państwowy autorytaryzm pogłębia ucisk wobec wierzących w Birmie, Chinach i Wietnamie – mówił. Jak wynika z dokumentu wydanego przez PKwP, lista krajów, gdzie chrześcijanie są w trudnej sytuacji wydłużyła się ze 145 do 153. Jeśli nie przemoc i wykluczenie, to zagrażają im bieda i głód.

Symbol solidarności z prześladowanymi, jakim było podświetlenie Jasnej Góry, nie umknął uwadze Ojca Świętego Franciszka. Papież dziękował Polakom w trakcie audiencji generalnej. – Jestem Wam wdzięczny, że jednoczyliście się z prześladowanymi w świecie chrześcijanami poprzez inicjatywę „Red Week” oraz modlitwę za nich, szczególnie w sanktuarium na Jasnej Górze – podkreślił.

W wymiarze światowym kampania „Red Week” zakończyła się wczoraj. Jej zewnętrznym znakiem, obok podświetlonych na czerwono budynków, w tym kościołów, były także bijące dzwony.

W Polsce inicjatywa, za którą stoi Pomoc Kościołowi w Potrzebie, potrwa do piątku, a zakończą ją wydarzenia w Krakowie. – Chcielibyśmy w najbliższy piątek (25 listopada) w godzinach wieczornych podświetlić fasadę kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej 52A – wyjaśnia Nikodem Buła z biura PKwP w Krakowie. Zaznacza, że mieszkańcy oraz turyści będą mogli wziąć udział w modlitwie za cierpiących chrześcijan.

O godz. 18.00 rozpocznie się Msza św. W trakcie wydarzenia zaprezentowany zostanie też raport „Prześladowani i zapomniani?”. Wierni będą również mieli szansę poznać historie prześladowanych i zobaczyć ich twarze.

 

APW, Biuro Prasowe PKwP Polska

NaszDziennik.pl