logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Duchowni celem prześladowań

Poniedziałek, 30 stycznia 2023 (17:15)

Aktualizacja: Poniedziałek, 30 stycznia 2023 (20:28)

Zagraniczni duchowni pełniący posługę w Nikaragui opuszczają ten kraj – poinformował kardynał Leopoldo Brenes, arcybiskup Managui. Według duchownego, sytuacja ta dotyczy m.in. kapłanów, którzy ukończyli seminaria duchowne w Nikaragui i zostali tam wyświęceni.

Ks. kard. Brenes wyjaśnił, że pozwala im opuszczać Nikaraguę, mając świadomość, że stają się oni celem prześladowań i prowokacji ze strony skrajnie lewicowego reżimu Daniela Ortegi. Ksiądz kardynał dodał, że w ostatnich dniach zezwolił na opuszczenie Nikaragui jednemu z wyświęconych w Managui księży z Chile. Sprecyzował, że podobnych przypadków jest wiele.

Nikaragua jest uważana za jeden z najbardziej nieprzychylnych katolikom państw na świecie. W opublikowanym w styczniu br. raporcie papieskiego stowarzyszenia papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) napisano, że sytuacja w tym kraju „budzi poważne obawy”, gdyż podczas obecnego konfliktu rządu z Kościołem katolickim aresztowano lub zatrzymano 11 duchownych. Jednym z nich jest nikaraguański biskup ks. Rolando Álvarez, który obecnie przebywa w areszcie domowym. W styczniu sąd w Managui ogłosił, że hierarcha jest oskarżony o domniemane spiskowanie przeciwko państwu oraz rozsiewanie nieprawdziwych informacji.

Według organizacji praw człowieka reżim Daniela Ortegi, który w marcu 2022 r. wydalił z Nikaragui nuncjusza apostolskiego ks. abp. Waldemara Stanisława Sommertaga, chciałby wygnać z kraju ks. bp. Rolando Álvareza. Gdyby tak się stało, byłby on trzecim wydalonym z tego kraju biskupem.

APW, KAI

NaszDziennik.pl