logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Jerozolima: Zniszczono rzeźbę Chrystusa

Czwartek, 2 lutego 2023 (14:42)

Aktualizacja: Czwartek, 2 lutego 2023 (15:54)

W Jerozolimie doszło do kolejnego aktu wandalizmu w chrześcijańskich miejscach świętych.

Dziś w godzinach porannych na jerozolimskim Starym Mieście do kaplicy Skazania na śmierć wszedł żydowski mężczyzna, zrzucił stojącą na filarze figurę Jezusa i rozbił Jego twarz, poinformowała franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.

Sprawcę zatrzymali strażnicy, został przejęty przez wezwaną na miejsce policję izraelską. Opublikowano nagranie wideo, na którym podczas zatrzymania mężczyzna mówi, że w Jerozolimie nie może być żadnych obrazów bożków: „Nie możemy czcić kamieni fałszywych bogów w Jerozolimie”. Według policji sprawcą jest 40-letni turysta z USA. Obecnie jest przygotowywana ekspertyza, która pozwoli zbadać stan psychiczny podejrzanego.

Obecny akt wandalizmu jest już szóstym od początku roku atakiem na obiekty chrześcijańskie i chrześcijan. Doszło również do ataków na chrześcijańskie restauracje przy Nowej Bramie do chrześcijańskiej dzielnicy Stare Miasto oraz na Patriarchat Ormiański.

Łaciński patriarcha Jerozolimy, ks. abp Pierbattista Pizzaballa, uważa, że radykalne siły w kraju mogą czuć się ośmielone do kontynuowania ataków na chrześcijan, czując wsparcie niektórych członków rządu.

Kaplica, w której dokonano nowego aktu wandalizmu, jest jednym z miejsc świętych administrowanych przez Kustodię franciszkanów w Ziemi Świętej. Na tym terenie znajduje się również renomowane Franciszkańskie Studium Biblijne oraz otwarte w 1902 roku, najstarsze w Jerozolimie, muzeum zajmujące się historią i kulturą chrześcijaństwa w Ziemi Świętej. W ostatnich latach powstało tam Terra Sancta Museum (Muzeum Ziemi Świętej), z działem archeologicznym i historycznym.

APW, KAI

NaszDziennik.pl