logo
logo

Zdjęcie: pixabay.com/pl/ Inne

Prześladowanie chrześcijan ma miejsce każdego dnia

Środa, 22 lutego 2023 (13:31)

Aktualizacja: Środa, 22 lutego 2023 (14:15)

Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) opublikowało nowy raport na temat prześladowań chrześcijan. „Prześladowani i zapomniani?” dokumentuje sytuację wyznawców Chrystusa w 22 krajach w okresie od 2020 do 2022 roku – poinformowało PKwP w Monachium.

Według raportu w latach 2020-2022 ucisk chrześcijan wzrósł w 75 proc. badanych krajów. W Afryce na przykład nadal szerzy się dżihadyzm, zwłaszcza w państwach regionu Sahelu. W Azji autorytarne reżimy doprowadziły do nasilenia ucisku. Korea Północna od dawna przoduje w prześladowaniach, ale chrześcijanie w Chinach również podlegają coraz większej inwigilacji ze strony państwa.

Według raportu wielu chrześcijan wciąż emigruje z Bliskiego Wschodu. Powodem są trudności ekonomiczne i skutki wojny w Syrii. W tym kraju liczba chrześcijan spadła z dziesięciu procent populacji na krótko przed rozpoczęciem wojny do mniej niż dwóch procent obecnie. W Iraku liczba chrześcijan zmniejszyła się o połowę od 2014 roku, „choć poczyniono niewielkie postępy w uznawaniu praw mniejszości chrześcijańskiej”.

Florian Ripka, dyrektor wykonawczy PKwP w Niemczech, powiedział, że „raport dostarcza świadectw z pierwszej ręki, zwłaszcza od partnerów projektu PKwP, jak również publicznie dostępnych źródeł”. „Przykłady te dowodzą, że prześladowanie chrześcijan ma miejsce każdego dnia, a w niektórych regionach świata w coraz większym tempie. Raport chce wstrząsnąć i zainspirować do solidarności. Jednocześnie nie zapominamy, że inne grupy religijne również znacząco cierpią z powodu przemocy i prześladowań. Praca na rzecz wolności religijnej na całym świecie pozostaje naszym wspólnym zadaniem” – powiedział Ripka.

APW, KAI

NaszDziennik.pl