logo
logo

Zdjęcie: twitter.com/RzecznikMSZ/ Inne

Białoruś: W kościele zamalowano na polecenie władz fresk „Cud nad Wisłą”

Wtorek, 28 lutego 2023 (19:28)

Aktualizacja: Wtorek, 28 lutego 2023 (19:49)

W kościele katolickim w miejscowości Soły w obwodzie grodzieńskim, na zachodzie Białorusi, zamalowano na polecenie władz fresk „Cud nad Wisłą” – informuje we wtorek niezależny portal Zerkalo.io.

Fresk, zamalowany w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, wcześniej został skrytykowany w białoruskiej państwowej telewizji. Dziennikarka Ksienia Lebiediewa oceniła w programie wyemitowanym w grudniu, że dzieło podżega do „nienawiści na tle narodowościowym i religijnym”.

Serwis Katolik.info podał, że fresk już raz był zamalowany w przeszłości – w czasach sowieckich. Po upadku ZSRS znajdujące się przy ołtarzu dzieło odrestaurowano i ponownie poświęcono.

„Tak już było za czasów komunistów, ale później dzieło, przedstawiające bitwę, w której rosyjską agresję powstrzymała polska armia, nie dopuszczając do rozprzestrzenienia się bolszewickiego ateistycznego reżimu, odrestaurowano” – napisał portal Katolik.info. Serwis opublikował zdjęcia ze świątyni: https://tinyurl.com/mvm7jadx.

Fresk w kościele w Sołach powstał wkrótce po Bitwie Warszawskiej z 1920 roku.

Rzecznik MSZ odniósł się do sprawy w mediach społecznościowych. „Potępiamy niszczenie polskiego dziedzictwa kulturowego na Białorusi przez łukaszenkowski reżim. Dziedzictwo to stanowi integralną część historii Białorusi. Jego niszczenie jest niegodne i niezgodne z zasadami cywilizowanego świata” – napisał na Twitterze rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

APW, PAP

NaszDziennik.pl