logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Pożar w kościele pw. Serca Jezusowego w Wilnie

Środa, 7 lutego 2024 (13:53)

Aktualizacja: Środa, 7 lutego 2024 (15:10)

We wtorek 6 lutego ok. godz. 17.00 wybuchł pożar
w nieużytkowanym kościele pw. Serca Jezusowego
w Wilnie. Paliła się drewniana podłoga, kościół był zadymiony. Według wileńskiej policji przyczyną pożaru mogło być podpalenie.

We wtorek przed godz. 17.00 strażacy zostali wezwani
do ugaszenia pożaru opuszczonego kościoła pw. Serca Jezusowego przy ul. Rasu (Rosa) w Wilnie. Z okien kościoła wydobywał się dym. Według wileńskiej policji przyczyną pożaru mogło być podpalenie. Straty oszacowano na około 5000 euro.

Późnobarokowy kościół pw. Serca Jezusowego został zbudowany w 1756 roku dla zakonu wizytek. Po Powstaniu Styczniowym został przekształcony na cerkiew św. Marii Magdaleny. W 1919 roku siostry wizytki powróciły od Wilna i wyremontowały klasztor wraz z kościołem. Po II wojnie światowej władze sowieckie zamknęły świątynię, a na terenie klasztoru urządziły więzienie. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości kościół do 2007 roku nadal służył
jako zakład karny. W 2018 roku rząd litewski przekazał Kościołowi katolickiemu wszystkie budynki na terenie zespołu kościelno-klasztornego. Obecnie świątynia
jest zamknięta i nieużytkowana.

Tuż obok za murem kościoła pw. Serca Jezusowego
mieści się hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki założone w 2009 r. przez s. Michaelę Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.

APW, PAP

NaszDziennik.pl