W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia, wygnana prawnik i badacz Martha Patricia Molina przedstawiła piątą część swojego raportu „Nikaragua: Prześladowany Kościół?”, w którym przytacza 870 ataków dyktatury Ortegi-Murillo na Kościół katolicki od kwietnia 2018 r. do lipca 2024 r.
We wstępie do 387-stronicowego raportu stwierdzono m.in., że „Kościół katolicki przeżywa obecnie przedłużający się okres milczenia”, najbardziej zauważalny ze strony „biskupów, którzy doświadczyli najgorszego ataku w okresie istnienia konferencji episkopatu”. Reżim wygnał trzech biskupów: „Silvio José Báez [biskup pomocniczy Managui], który udał się na wygnanie na osobistą prośbę Papieża Franciszka, ponieważ istniały domniemane plany zamordowania go przez dyktaturę sandinistów, oraz Rolando José Álvarez, biskup diecezji Matagalpa [i administrator apostolski Estelí], który został «pozbawiony obywatelstwa i wygnany do Państwa Watykańskiego»”. Trzecim wygnanym biskupem jest „Isidoro Mora, biskup diecezji Siuna, który został uprowadzony przez nikaraguańską policję narodową, a następnie uwięziony i wygnany do Rzymu” w styczniu br., wysłany tam wraz z ks. bp. Álvarezem, 15 księżmi i 2 seminarzystami.
Pierwsza część raportu Moliny została przedstawiona w maju 2022 r. i odnotowywała 190 ataków na Kościół, druga z listopada tego samego roku wymieniała 396, trzecia 529, a czwarta 667 ataków na Kościół katolicki w Nikaragui.
Molina wskazuje również, że na wygnaniu przebywa 154 duchownych (biskupów, księży, diakonów i seminarzystów), a także 91 sióstr zakonnych.
W raporcie stwierdzono również, że od kwietnia 2018 r. do lipca 2024 r. dyktatura Nikaragui zakazała łącznie 9688 procesji i działań religijnych.