logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: for. Giuseppe Lami/ PAP/EPA

Apel o pokój na świecie

Sobota, 1 stycznia 2022 (13:30)

Aktualizacja: Sobota, 1 stycznia 2022 (14:57)

O położenie kresu konfliktom i podjęcie wysiłków na rzecz pokoju zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański”.

Drodzy bracia i siostry!

Na początku nowego roku życzę wszystkim pokoju, który jest największym dobrem. Pokoju! Gorąco i z wdzięcznością pozdrawiam prezydenta Republiki Włoskiej, Sergio Mattarellę, i zapewniam go o moich modlitwach za niego i za naród włoski.

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Pokoju, zapoczątkowany przez św. Pawła VI w 1968 roku. W tegorocznym orędziu podkreśliłem, że pokój buduje się poprzez dialog między pokoleniami, poprzez edukację i pracę. Bez tych trzech elementów brakuje jego fundamentów.

Jestem wdzięczny za wszystkie inicjatywy krzewione na całym świecie z okazji tego dnia, dostosowane do sytuacji pandemii; w szczególności za czuwanie, które odbyło się wczoraj wieczorem w katedrze w Savonie, jako wyraz zaangażowania Kościoła we Włoszech.

Pozdrawiam uczestników wydarzenia „Pokój na wszystkich ziemiach”, zorganizowanego przez Wspólnotę Sant'Egidio tutaj, w Rzymie, i w wielu miejscach na świecie – ci ludzie z Sant'Egidio są dobrzy, są dobrzy! – we współpracy z diecezjami i parafiami. Dziękujemy za waszą obecność i zaangażowanie!

I pozdrawiam was wszystkich, drodzy rzymianie i pielgrzymi! Pozdrawiam młodzież z Curtatone, rodziny z Forlimpopoli, wiernych z Padwy i z Comun Nuovo, niedaleko Sotto il Monte – miejsca narodzin św. Jana XXIII, Papieża encykliki „Pacem in terris”, bardziej aktualnej niż kiedykolwiek!

Wracając do domu, pomyślmy: pokój, pokój, pokój! Potrzebujemy pokoju. Oglądałem dzisiaj w programie telewizyjnym „A sua immagine” [program katolicki włoskiej telewizji publicznej RAI] obrazy o wojnie, przesiedleńcach, nędzy... Ale to się dzieje dzisiaj na świecie. Pragniemy pokoju!

Serdeczne życzenia dla wszystkich: wszystkiego najlepszego! Proszę, nie zapomnijcie o mnie w modlitwie. Wszystkiego najlepszego w nowym roku! Życzę smacznego obiadu i do zobaczenia jutro.

AB, KAI

NaszDziennik.pl