logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: GIUSEPPE LAMI / PAP/EPA

Papież Franciszek: Zaprośmy Jezusa do naszego życia

Niedziela, 2 stycznia 2022 (13:22)

Aktualizacja: Niedziela, 2 stycznia 2022 (13:46)

Przed szopką porozmawiajmy z Jezusem o konkretnych sytuacjach. Zaprośmy Go oficjalnie do naszego życia, szczególnie w ciemne miejsca, do naszych „wewnętrznych stajni”.

– Powiedzmy Mu bez lęku o problemach społecznych i kościelnych naszych czasów – zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 2 stycznia, w II niedzielę po Narodzeniu Pańskim.

Komentując czytany w liturgii fragment prologu Ewangelii św. Jana Apostoła (J 1,1-18), Papież podkreślił paradoks połączenia w nim dwóch przeciwstawnych rzeczywistości: słowa i ciała, a także opozycji między światłością a ciemnością. Zaznaczył, że przez tę antynomię Ewangelia pragnie podkreślić sposób działania Boga, który wkracza między nas.

– Bóg pragnie przyjąć nasze ciało. Jeśli twoje serce wydaje się zbyt skażone złem, zbyt nieuporządkowane, nie zamykaj się, nie bój się. Pomyśl o stajence w Betlejem. Jezus tam się narodził, w tym ubóstwie, aby ci powiedzieć, że nie boi się nawiedzić twojego serca, zamieszkać w twoim niechlujnym życiu – stwierdził Franciszek.

Ojciec Święty zachęcił do uczynienia miejsca Bogu w naszym życiu, aby na przykład przed szopką porozmawiać z Jezusem o naszych konkretnych sytuacjach. – Zaprośmy Go oficjalnie do naszego życia, szczególnie w ciemne miejsca, do naszych „wewnętrznych stajni”. Powiedzmy Mu bez lęku o problemach społecznych i kościelnych naszych czasów, ponieważ Bóg uwielbia mieszkać pośród nas – zachęcił Papież przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.


Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty pozdrowił wiernych obecnych na placu św. Piotra i zachęcił ich do powierzenia się Bogu oraz otwarcia się na Jego obecność.

– Drodzy bracia i i siostry, serdecznie pozdrawiam was wszystkich, wiernych z Rzymu i pielgrzymów przybyłych z Włoch i z innych krajów. Widzę flagi polską, brazylijską, urugwajską, argentyńską, paragwajską, kolumbijską i wenezuelską, ale witam wszystkich. Pozdrawiam rodziny, stowarzyszenia, grupy parafialne, szczególnie te z Postioma i z Porcellengo w diecezji Treviso, a także młodzież z federacji Regnum Christi i młodzież Niepokalanej.

W tę pierwszą niedzielę roku raz jeszcze życzę wszystkim pokoju i dobra w Panu. W chwilach radosnych i w chwilach smutnych powierzmy się Temu, który jest naszą mocą i naszą nadzieją. Nie zapominajmy też: zaprośmy Pana, aby wszedł w nasze wnętrze, aby wszedł w naszą rzeczywistość, czy jest ona okropna, czy też, gdy jest, jak stajnia: „Ty to znasz Panie. Nie chciałabym, żebyś wszedł, ale spójrz na nią. Bądź blisko”. Uczyńmy to. Życzę wam dobrej niedzieli i dobrego obiadu. Nie zapominajcie też o mnie w modlitwie – mówił Ojciec Święty.

APW, KAI

NaszDziennik.pl