logo
logo

Zdjęcie: fot. twitter.com/Agencja KAI/ Inne

Podroż do Afryki

Wtorek, 31 stycznia 2023 (11:36)

Aktualizacja: Wtorek, 31 stycznia 2023 (12:08)

Pielgrzymka Papieża Franciszka będzie przebiegała pod hasłem: „Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie”.

Samolot Airbus 359 włoskich linii lotniczych ITA z Papieżem na pokładzie wystartował dzisiaj z rzymskiego lotniska Fiumicino do Kinszasy. Wizyta w „sercu Afryki”, czyli w Demokratycznej Republice Konga będzie trwała do 3 lutego. W ramach swojej 40. podróży zagranicznej Ojciec Święty odwiedzi w dniach 3-5 lutego także Sudan Południowy.

Przed wyjazdem z Domu św. Świętej Marty na lotnisko, Papież Franciszek spotkał się z kilkunastoma migrantami i uchodźcami z Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Wraz z rodzinami byli przyjmowani i są wspierani przez ośrodek dla uchodźców „Centro Astalli”. Obecny był także prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, ks. kard. Konrad Krajewski.

Ojciec Święty przybył na lotnisko Fiumicino przed 8.00 godz. Przed wejściem na pokład samolotu krótko rozmawiał z biskupem Gianrico Ruzzą, ordynariuszem diecezji Porto-Santa Rufina, w której jurysdykcji znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Fiumicino.

Samolot po pokonaniu 5420 km oczekiwany jest o godz. 15.00 na międzynarodowym lotnisku N'djili w Kinszasie.

W pierwszym dniu Papież złoży kurtuazyjną wizytę prezydentowi Féliksowi Tshisekediemu w Pałacu Narodu, po czym wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.

Planowana od kilku lat podróż nie doszła do skutku z powodu pandemii. Zapowiedziana w końcu na lipiec 2022 roku, miała obejmować także Gomę na wschodzie kraju, gdzie Franciszek miał odprawić Mszę św. w obozie uchodźców i spotkać się z ofiarami przemocy. Jednak z powodu problemów Papieża z kolanem została przeniesiona na początek 2023 roku. Obecnie jednak przyjazd do Gomy okazał się niemożliwy ze względu na trwające w tym regionie walki między rebeliantami a armią DRK.

Ojciec Święty Franciszek nie od dziś śledzi sytuację w afrykańskim państwie. W 2018 roku zwołał Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju, zwracając się z prośbą o modlitwę szczególnie za DRK oraz Sudan Południowy – kraje od lat nękane krwawymi konfliktami zbrojnymi i wojną.

Zresztą cała Afryka należy do priorytetów obecnego pontyfikatu. W listopadzie 2015 roku Ojciec Święty odwiedził Ugandę i Kenię, a w Republice Środkowoafrykańskiej otworzył symbolicznie Drzwi Święte na rozpoczęcie Roku Świętego Miłosierdzia. W 2017 roku udał się do Egiptu, w 2019 roku odwiedził najpierw Maroko, a następnie Mozambik, Madagaskar i Mauritius. Po opuszczeniu DRK Franciszek złoży w dniach 3-5 lutego wizytę w Sudanie Południowym.

Nie będzie to pierwsza papieska podróż do DRK. W 1980 i 1985 roku kraj ten, zwany wówczas (w latach 1971-1997) Zairem, odwiedził św. Jan Paweł II.

AB, KAI

NaszDziennik.pl