logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Żyjmy miłością bezwarunkową i bezinteresowną

Niedziela, 24 września 2023 (14:07)

Aktualizacja: Czwartek, 21 marca 2024 (08:39)

Do życia z przekonaniem o skuteczności dobra czynionego bezinteresownie i miłości ofiarowanej wspaniałomyślnie zachęcił Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański.

Papież nawiązał do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (Mt 20,1-16), zawierającego przypowieść o robotnikach w winnicy. Zachęcił, by dostrzegać w niej kryteria Boga, który nie oblicza naszych zasług, lecz miłuje nas jak dzieci.

Franciszek zwrócił uwagę, że Bóg wychodzi o każdej porze, by nas powołać. „Zawsze nas szuka i zawsze na nas czeka” – podkreślił Ojciec Święty. Następnie wskazał, że Bóg odpłaca każdemu tą samą „monetą”, którą jest Jego miłość. „Boża sprawiedliwość nie mierzy miłości na skali naszych dokonań, naszych osiągnięć czy naszych niepowodzeń: Bóg po prostu nas miłuje, kocha nas, ponieważ jesteśmy dziećmi, i czyni to miłością bezwarunkową i bezinteresowną” – stwierdził Papież.

Franciszek zauważył, że czasami grozi nam poleganie bardziej na własnej sprawności niż na szczodrości Bożej łaski. „Także jako Kościół, zamiast wychodzić o każdej porze dnia i wyciągać ramiona do wszystkich, możemy poczuć się jak prymusi, osądzając innych z daleka, nie myśląc o tym, że Bóg kocha ich również tą samą miłością, jaką żywi wobec nas” – stwierdził Ojciec Święty.

Zachęcił, abyśmy w naszych relacjach stawiali na bezinteresowne czynienie dobra i zastanowienie się: „Czy ja, chrześcijanin, umiem wychodzić ku innym? I czy jestem hojny wobec wszystkich, czy umiem dać to »więcej« zrozumienia i przebaczenia, jak Jezus?”. Wezwał wiernych do nawrócenia „na Bożą miarę, na miarę miłości bez miary”.

JG, KAI

NaszDziennik.pl