logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: ETTORE FERRARI / PAP/EPA

Papież do Polaków: Zrezygnujcie z tego, co niszczy ludzkie życie

Środa, 17 kwietnia 2024 (12:42)

Aktualizacja: Środa, 17 kwietnia 2024 (12:52)

Polaków Papież zachęcił, by rezygnowali z tego, co niszczy życie i godność osoby ludzkiej.

– Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich. Bóg obdarował Wasz Naród bogatą historią i kulturą, wielkimi świętymi oraz piękną ziemią ojczystą – mówił Ojciec Święty na audiencji środowej.

– Dziękując za te dary, pielęgnujcie wewnętrzną wolność ducha, która potrafi z umiarkowaniem korzystać z dóbr duchowych i materialnych, z kultury i sztuki, oraz rezygnować z tego, co niszczy życie i godność osoby ludzkiej. Z serca Wam błogosławię.

Na zakończenie audiencji środowej Papież przypomniał o dramatycznej sytuacji w Ziemi Świętej i na Ukrainie. Zachęcił do modlitwy o pokój i upomniał się o jeńców wojennych. Ich torturowanie nazwał nieludzką praktyką.

O umiarkowaniu, czyli zdolności do panowania nad sobą, mówił z kolei Franciszek w kolejnej z katechez poświęconych cnotom. Pielgrzymom przybyłym na audiencję środową przypomniał, że wstrzemięźliwość nie czyni człowieka bezbarwnym i pozbawionym radości życia, ale uczy szukać właściwej miary.

Papież przypomniał, że dla Greków umiarkowanie oznaczało „władzę nad sobą”, zaś Katechizm Kościoła katolickiego widzi w nim „cnotę moralną, która pozwala opanować dążenie do przyjemności i zapewnia równowagę w używaniu dóbr stworzonych”.

„Umiarkowanie jest cnotą właściwej miary. W każdej sytuacji należy postępować mądrze, ponieważ osoby, które zawsze działają pod wpływem impulsu lub żywiołowo, ostatecznie są niewiarygodne. W świecie, w którym bardzo wielu ludzi chwali się mówieniem tego, co myślą, osoba umiarkowana woli pomyśleć o tym, co mówi. Nie składa pustych obietnic, ale podejmuje zobowiązania na miarę tego, na ile może je spełnić” – wskazał Ojciec Święty. Podkreślił, że gdy chodzi o przyjemności, osoba umiarkowana działa rozważnie. Dodał, że osoby, które chciały spróbować wszystkiego, straciły upodobanie do czegokolwiek.

„Osoba umiarkowana potrafi dobrze ważyć i dozować słowa. Nie pozwala, aby chwila wzburzenia zrujnowała relacje i przyjaźnie, które można odbudować jedynie z trudem. Nie oznacza to, że zawsze będziemy ją widzieli ze spokojną, uśmiechniętą twarzą. Czasami trzeba bowiem zaprotestować, ale zawsze we właściwy sposób. Słowo przygany jest czasem zdrowsze niż kwaśne, pełne urazy milczenie” – mówił Franciszek. Wskazał, że osoba umiarkowana wie, że nie ma nic bardziej niewygodnego niż poprawianie innych, ale wie też, że jest to konieczne:
w przeciwnym razie dawalibyśmy wolną rękę złu.

Darem osoby umiarkowanej jest równowaga, cecha równie cenna, co rzadka. Wszystko w naszym świecie popycha bowiem do przesady. „Tymczasem umiarkowanie dobrze współgra z ewangelicznymi postawami, takimi jak łagodność, dyskrecja, skrytość, cichość. Osoba umiarkowana docenia szacunek innych, ale nie czyni go jedynym kryterium każdego działania i każdego słowa. Nie szuka poklasku, ale wie, że potrzebuje innych” – mówił Franciszek.

APW, vaticannews.va

NaszDziennik.pl