logo

Związkowcy „Solidarności” na Groniu Jana Pawła II

Poniedziałek, 27 września 2021 (12:53)
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 września 2021 (13:08)
Działacze „Solidarności” Ziemi Wadowickiej oraz innych rejonów Małopolski świętowali 26 września 2021 r. na Groniu Jana Pawła II 41. rocznicę powstania swego związku. Uroczystej Eucharystii w intencji Ojczyzny przewodniczył o. Przemysław Pliszczyński OCD, karmelita bosy z klasztoru w Wadowicach.

Pod tablicą „Solidarności”, która znajduje się na ścianie kaplicy, i pod pomnikiem św. Jana Pawła II związkowcy złożyli wiązanki kwiatów.

W liturgii udział wzięły poczty sztandarowe „Solidarności” z różnych zakładów i miejscowości Małopolski – m.in. Oddział 7 Regionu Małopolskiego w Wadowicach, Międzyzakładowa Komisja NSZZ „Solidarność” „Andropol SA” w Andrychowie, Oddział nr 5 w Dębicy, „Solidarność” Tikkurila Polska w Dębicy, „Solidarność” Lerg S.A. w Pustkowie. Modlili się przedstawiciele Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego.

Groń Jana Pawła II (890 metrów n.p.m.) to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię Papieża Polaka. W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie na szczyt przychodził z pobliskich Wadowic.

Pomysłodawcami i inicjatorami stworzenia tu kaplicy byli kilkanaście lat temu nieżyjący już Stefan i Danuta Jakubowscy z Andrychowa. Dzięki ich staraniom szczyt dawnej Jaworzyny otrzymał nazwę „Groń Jana Pawła II”.

JG, KAI