logo

Rosja: Konsekrowano pierwszy kościół pw. św. Jana Pawła II

Niedziela, 24 października 2021 (15:25)
Aktualizacja: Niedziela, 24 października 2021 (15:32)

Pierwsza w Rosji świątynia katolicka pod wezwaniem św. Jana Pawła II konsekrowana została w niedzielę w Togliatti, mieście leżącym około 1000 km od Moskwy. W uroczystości wziął udział ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Clemens Pickel, biskup katolickiej diecezji św. Klemensa w Saratowie. Obecny był też przedstawiciel Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej – protojerej Dmitrij Leskin, rektor Instytutu Prawosławnego na Powołżu. We Mszy św. uczestniczyli konsul RP w Irkucku Krzysztof Świderek, liczna grupy wiernych, a także przedstawiciele Polonii.

W rozmowie z PAP ambasador Krajewski podkreślił, że jest to pierwszy w Rosji kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II, co ocenił jako przykład dobrej współpracy religijnej. Przypomniał, że św. Jan Paweł II lubił Rosję i z wielkim szacunkiem odnosił się do wyznawców prawosławia. Szef polskiej placówki w Moskwie podarował świątyni w Togliatti obraz przedstawiający Jana Pawła II, namalowany przez artystów z Polski.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa poświęcona postaci polskiego Papieża, przekazana przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

JG, PAP