logo

Ojciec Święty: Osoby starsze są jak chleb

Czwartek, 30 czerwca 2022 (21:48)
Aktualizacja: Piątek, 1 lipca 2022 (09:04)

W intencji modlitewnej na lipiec, przekazanej za pośrednictwem Światowej Sieci Modlitwy Papieża, Franciszek poleca pamięci Kościoła osoby starsze. 

Papież podkreśla, że we współczesnym starzejącym się społeczeństwie osób w zaawansowanym wieku jest coraz więcej, ale kulturowym wzorcem wciąż jest młody dorosły, człowiek samowystarczalny i niezależny. – To młodość nadaje sens życiu, starość jest utożsamiana z jego utratą, dlatego osoby w jesieni życia są narażone na ryzyko wykluczenia – zauważył Franciszek.

– Nie możemy mówić o rodzinie, nie wspominając
o znaczeniu osób starszych wśród nas. Jeszcze nigdy
w historii ludzkości nie byliśmy tak liczni, ale nie wiemy, jak dobrze przeżyć ten etap życia: jest wiele planów pomocy na starość, ale mało projektów na życie. Osoby starsze często są bardzo troskliwe, refleksyjne i uczuciowe. Jesteśmy lub możemy stać się mistrzami czułości – i to jak bardzo! W tym świecie przyzwyczajonym do wojny potrzebna jest prawdziwa rewolucja czułości – powiedział Papież. – Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność wobec nowych pokoleń. Pamiętajmy: dziadkowie i osoby starsze są chlebem, który karmi nasze życie, są ukrytą mądrością ludu, dlatego powinniśmy je celebrować, i po to ustanowiłem ten dzień. Módlmy się za osoby starsze,
aby stały się nauczycielami czułości, aby ich doświadczenie i mądrość pomagały najmłodszym patrzeć w przyszłość
z nadzieją i odpowiedzialnością – zachęcił Ojciec Święty.

AB, KAI