logo

Arcybiskup Depo o Adwencie

Sobota, 26 listopada 2022 (19:33)
Aktualizacja: Sobota, 26 listopada 2022 (21:21)

W Kościele katolickim w niedzielę rozpoczyna się Adwent. Bóg w Adwencie wzywa nas, byśmy zachowali serce otwarte na potrzebujących. To również okres szczególnej modlitwy o pokój – powiedział metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

W tym roku pierwsza niedziela Adwentu przypada
27 listopada, a ostatnim dniem tego okresu jest Wigilia Bożego Narodzenia – 24 grudnia.

Arcybiskup Depo wyjaśnił, że słowo „adwent” pochodzi od łacińskiego adventus i oznacza  ‘przyjście’. 

– Dlatego – jak wyjaśnił metropolita częstochowski – na okres ten należy spojrzeć jako na „czas oczekiwania z wiarą na tajemnicę narodzin Zbawiciela”.

Zdaniem metropolity częstochowskiego współcześnie w sklepach i mediach choinki, prezenty i mikołaje pojawiają się już w połowie listopada, co może zaburzyć nastrój oczekiwania.

– Wszelkie świąteczne symbole mają sens wtedy, gdy prowadzą nas do głębi spotkania z Bogiem, a nie do konsumpcji. Dlatego trzeba uważać, by nie skonsumować bożonarodzeniowej radości zbyt wcześnie – przestrzegł. Zaznaczył, że Adwent jest również szczególnym czasem modlitwy o pokój. – Do szczególnej modlitwy w intencji pokoju Maryja wzywa nas już od czasu objawień w Fatimie, gdzie mówiła o modlitwie różańcowej i o pokucie. Patrząc na to, co się dziś dzieje na świecie, musimy podjąć to wołanie ze zdwojoną siłą. W Adwencie szczególnie powinniśmy modlić się o pokój w naszych sercach, ale też o pokój w naszej Ojczyźnie – prosił
ks. abp Depo.

APW, PAP