logo

Dżuba: Świadectwo o dwóch zabitych zakonnicach

Sobota, 4 lutego 2023 (15:45)
Aktualizacja: Sobota, 4 lutego 2023 (16:14)
Ojciec Święty Franciszek przebywa w sobotę w Sudanie Południowym. Podczas spotkania z biskupami, księżmi, diakonami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami Sudanu Południowego w katedrze św. Teresy w Dżubie wysłuchał świadectwa siostry Reginy Achan o życiu siostry Mary Daniel Abut i siostry Reginy Roby Luate.


Marzeniem dwóch sudańskich zakonnic zabitych w połowie sierpnia 2021 r., gdy wracały ze stulecia parafii Matki Bożej Wniebowziętej, było wybudowanie schroniska finansującego edukację dziewcząt ocalonych z przemocy wojny domowej oraz kliniki położniczej w Dżubie.

Siostra Mary Daniel Abut i siostra Regina Roba Luate – opowiadała siostra Achan – zostały zabite 16 sierpnia 2021 roku w zasadzce bandytów w ich autobusie, 30 kilometrów od Dżuby, gdy wracały do stolicy z Loa, miasta misji założycielskiej ich Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa. Wraz z nimi zginęli również Leon Zozimo i Taban Caesar, którzy jechali tym samym autobusem zaatakowanym przez bandytów. Siostra Maria miała prawie 68 lat, a siostra Regina 67. „Obie urodzone w Sudanie Południowym odnalazły swoje powołanie podczas pobytu uchodźców w Ugandzie” – wspominała siostra. Pierwszą profesję złożyły 7 stycznia 1973 roku w klasztorze w Moyo w Ugandzie, tam też 1 stycznia 1979 roku złożyły śluby wieczyste. A 25-lecie profesji zakonnej obchodziły wspólnie w styczniu 1998 r. w Chartumie, w Sudanie.

APW, KAI