logo

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

Poniedziałek, 6 lutego 2023 (20:51)
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2023 (20:55)

Ukraiński Kościół Greckokatolicki [UKGK] na Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

„Dużą rolę w tej dyskusji odegrało hasło »Precz od Moskwy!«, które oznaczało, że nie chcemy obchodzić, na przykład Bożego Narodzenia, w tym samym czasie, co
w Rosji” – powiedział.

Po zmianach, które wejdą w życie za kilka miesięcy, Boże Narodzenie będzie na Ukrainie obchodzone w takim terminie, jak w krajach zachodnich, czyli 25 grudnia, a nie jak do tej pory 7 stycznia. W przypadku świąt ruchomych, takich jak Wielkanoc, zostaną zachowane dotychczasowe zasady.

Tłumacząc decyzję Synodu UKGK o zmianie kalendarza
ks. abp Szewczuk mówił, że jeszcze na początku 2022 r. sprawa ta dzieliła wiernych. „W ostatnim półroczu doszło jednak do zmiany w podejściu ludzi Kościoła do tego problemu” – wskazał.

Zwierzchnik UKGK zaznaczył, że wiernym, którzy nie będą gotowi na takie zmiany, pozostawiono możliwość korzystania z kalendarza juliańskiego do 2025 r. Zapewnił też, że zmiana kalendarza liturgicznego jest wynikiem konsultacji z duchownymi oraz parafianami.

Ojciec Jaciw tłumaczy, że o potrzebie reformy kalendarza dyskutowało się w jego Kościele od dawna. „Potrzeba tej reformy dojrzewała od lat. Kalendarz juliański odstaje od gregoriańskiego, według którego żyjemy, na 13 dni” – powiedział.

Zaznaczył jednocześnie, że decyzja synodu dotyczy jedynie terytorium Ukrainy. „Eparchie, które znajdują się poza jej granicami, w tym także w Polsce, będą samodzielnie wyznaczać, według jakiego kalendarza chcą funkcjonować” – poinformował o. Jaciw.

APW, PAP