logo

Uroczystości Wielkiego Tygodnia z Franciszkiem wracającym do zdrowia

Niedziela, 2 kwietnia 2023 (08:18)
Aktualizacja: Niedziela, 2 kwietnia 2023 (12:12)

Msza Święta w Niedzielę Palmową pod przewodnictwem Papieża Franciszka na placu Świętego Piotra zainauguruje watykańskie obchody Wielkiego Tygodnia.

W tym roku będą one szczególne, bo odbędą się tuż
po wyjściu Ojca Świętego za szpitala, gdzie trafił
z zapaleniem oskrzeli. Watykan potwierdził, że Franciszek będzie przewodniczył Mszom Świętym, a przy ołtarzu odprawią je kardynałowie.

W sobotę 86-letni Franciszek został wypisany z rzymskiej Polikliniki Gemelli i w wyraźnie dobrej formie potwierdził gotowość przewodniczenia celebracjom. Będą one jednak wyzwaniem dla jego sił i zdrowia w tym delikatnym momencie rekonwalescencji.

Mszę Świętą w Niedzielę Palmową z poprzedzającą ją procesją odprawi przy ołtarzu jego rodak z Argentyny, wicedziekan Kolegium Kardynalskiego ks. kard. Leonardo Sandri. W 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II jego obecność na placu nabierze wyjątkowego znaczenia.

Jako substytut Sekretariatu Stanu był nazywany „głosem” polskiego Papieża, bo w ostatnim okresie jego życia, gdy miał on coraz większe kłopoty z mówieniem, często czytał jego homilie i przemówienia. To ks. kard. Sandri 2 kwietnia 2005 roku wieczorem podał wiadomość o śmierci św. Jana Pawła II tysiącom wiernych modlących się na placu Świętego Piotra. Powiedział wtedy: „Drodzy bracia i siostry, o 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca. Módlmy się za niego”.

APW, PAP