logo

VII Światowy Dzień Ubogich

Czwartek, 16 listopada 2023 (13:11)
Aktualizacja: Czwartek, 16 listopada 2023 (13:35)

„Nie należy odwracać wzroku od ubogich”
– to wezwanie znajduje się w centrum papieskiego orędzia na VII Światowy Dzień Ubogich, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 19 listopada.

Z tej okazji w wielu polskich diecezjach zaplanowano spotkania dla osób, które doświadczają różnych form ubóstwa lub wykluczenia społecznego. Przybyli goście
będą mogli poczęstować się ciepłym posiłkiem, otrzymają paczki żywnościowe, ubraniowe, pomoc psychologiczną oraz medyczną.

Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony przez
Papieża Franciszka w 2017 r. Od tego czasu jest obchodzony co roku w niedzielę poprzedzającą
uroczystość Chrystusa Króla. 

W tegorocznym orędziu Ojciec Święty napomina,
że ubodzy nie są liczbą, ale „twarzą”, do której należy
się „zbliżyć, powitać i wspierać”. Dokonuje się to nie tylko przez pomoc finansową, ale też przez pielęgnowanie przyjaznej i kulturowej wrażliwości bliskości w każdym środowisku, począwszy od priorytetów przywódców politycznych.

W Watykanie do stołu z Papieżem w Światowym Dniu Ubogich zasiądą przede wszystkim ludzie żyjący na ulicy, ponieważ bezdomność stanowi poważny problem
w Wiecznym Mieście. Prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia ks. kard. Konrad Krajewski podkreślił,
że Papież Franciszek uczy nieodwracania oczu od ubogich
i zachęca do kreatywności w niesieniu pomocy. Papieski jałmużnik dodał, że kolejne projekty nie są wymyślane przy stole, tylko rodzą się z konkretnych potrzeb.
Stąd powstanie przy placu św. Piotra przychodni, łaźni
i fryzjera dla ubogich oraz noclegowni. „Przed Dniem Ubogich działamy przede wszystkim praktycznie, wydłużając godziny opieki medycznej dla naszych potrzebujących” – zaznaczył ks. kard. Konrad Krajewski.

EKO, KAI