logo
logo

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Wyjątkowa noc

Piątek, 19 maja 2017 (19:46)

Moc atrakcji w Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego.

20 maja odbędzie się czwarta Noc Muzeów w warszawskiej Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego. Wydarzenie to wpisuje się w cykl imprez kulturalnych organizowanych w całej Polsce, podczas których instytucje kultury przygotowują specjalne ekspozycje. W poprzednich latach muzeum Kuklińskiego odwiedziło około pół tysiąca osób.

Przygotowywane na ten rok atrakcje są wyjątkowe. Izba Pamięci Generała Kuklińskiego zaprezentuje wybrane dokumenty dotyczące Ryszarda Kuklińskiego z zasobu Instytutu Pamięci Narodowej. Są wśród nich dokumenty pochodzące z zasobu tzw. zbioru zastrzeżonego odtajnionego w 2016 roku. Izba Pamięci Generała Kuklińskiego otrzymała kopie tych dokumentów dzięki decyzji prezesa IPN dr. Jarosława Szarka. Przedstawione podczas Nocy Muzeów dokumenty wybrane zostały z różnych okresów. Od pierwszych awansów, przez proces kapturowy, rozesłanie nowych listów gończych jeszcze w III RP aż po decyzję o rehabilitacji Ryszarda Kuklińskiego w związku z jego działaniem w stanie wyższej konieczności.

W tym roku prezentowane będą także zebrane wypowiedzi archiwalne Ryszarda Kuklińskiego dla mediów. Także słowa, które pułkownik wypowiedział w Sejmie Rzeczypospolitej podczas swojej wizyty w Polsce. Mimo że materiały te były już wcześniej publikowane, trudno oprzeć się wrażeniu, że ujrzą światło dzienne po raz pierwszy od swego ukazania i że ktoś celowo trzymał je na półkach archiwum. Nawet znawcy tej tematyki nie pamiętają specjalnego wywiadu, którego Ryszard Kukliński udzielił w samolocie w kwietniu 1998 roku, w czasie podróży do Polski. Okazja do przypomnienia tych dokumentów jest wyjątkowa. We wrześniu minie 20 lat, gdy państwo polskie odstąpiło od ścigania płk. Kuklińskiego za szpiegostwo, a on sam odzyskał prawa obywatelskie w swej Ojczyźnie.

Wyjątkowe eksponaty Izba Pamięci Generała Kuklińskiego pozyskała na Noc Muzeów od powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, czyli dawnego więzienia na Rakowieckiej. Są to hełmy i tarcze zomowców, którzy bili i zabijali Polaków, by podtrzymać władzę komunistyczną i sowiecką okupację. Będą one pokazane w taki sposób, aby wszyscy mogli zobaczyć, za jak grubymi tarczami kryli się bandyci masakrujący Polaków w imię interesów Moskwy.

W tym roku także będzie towarzyszyć zwiedzającym Grupa Historyczna Niepodległość. W ubiegłych latach rekonstruktorzy wraz ze Stowarzyszeniem Historycznym Kobiecego Oddziału Bojowego „DiSK” – Dywersja i Sabotaż Kobiet przygotowywali między innymi barykadę z Powstania Warszawskiego przed wejściem do Izby. Specjalizują się jednak w przybliżaniu historii drugiego podziemia niepodległościowego, czyli Żołnierzy Wyklętych.

Wśród prezentowanych dokumentów w czasie Nocy Muzeów zostanie pokazany zupełnie wyjątkowy akt pośmiertnego awansu płk. Ryszarda Kuklińskiego do stopnia generała brygady przez prezydenta Andrzeja Dudę, a na wniosek ministra Antoniego Macierewicza. Prezydent zrealizował tę decyzję pół roku temu w Belwederze, przekazując do Izby Pamięci Generała Kuklińskiego historyczny akt.

Jak zwykle Noc Muzeów rozpocznie się od tego, co najważniejsze, czyli prezentacji planów, które Ryszard Kukliński wykradł Sowietom i przekazał Stanom Zjednoczonym. Będzie to prezentacja ofensywy Układu Warszawskiego na zachód Europy.

Zapraszam na Noc Muzeów w Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego 20 maja od godz. 19.00 do 24.00, ul. Kanonia 20/22 (za katedrą św. Jana Chrzciciela).

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Filip Frąckowiak

Nasz Dziennik