logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Jakub Kaczmarczyk/ PAP

Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma

Poniedziałek, 30 sierpnia 2021 (19:44)

Aktualizacja: Wtorek, 31 sierpnia 2021 (08:35)

25 września zostanie otwarte dla publiczności Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. W placówce będzie można zobaczyć m.in. oryginalną niemiecką maszynę szyfrującą – poinformował w poniedziałek poznański magistrat.

W piątek 24 września Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego (CSE) zainauguruje wieczorne widowisko multimedialne z użyciem technik 3D i koncert. Ekspozycja CSE zostanie otwarta dla publiczności w sobotę 25 września o godz. 10. Na ten dzień zaplanowano także m.in. grę terenową poświęconą kryptografii i nocne zwiedzanie budynku CSE. Z kolei w niedzielę 26 września ma zostać wystawiony spektakl „Czy świat potrwa jeszcze trzy kwadranse?...”, dedykowany Henrykowi Zygalskiemu i jego żonie Bercie Blofield. Występ będzie transmitowany w internecie.

Od września na ekspozycji CSE będzie prezentowana oryginalna niemiecka maszyna szyfrująca o sygnaturze K 574, wypożyczona ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Modele Enigmy tego typu były używane m.in. przez wojsko i służby dyplomatyczne Szwajcarii. Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz wskazał, że egzemplarz Enigmy trafił do zbiorów placówki w latach 80. XX w. – Została kupiona przez naszego pracownika. Jest to egzemplarz czterowirnikowy, cywilny, wyprodukowany w latach 30. XX w. – powiedział.

Poznański magistrat poinformował, że ekspozycja CSE będzie złożona z trzech części. W pierwszej zwiedzający poznają metody szyfrowania informacji od starożytności do czasów współczesnych. Dalsze części poświęcone zostaną historycznym wydarzeniom związanym ze złamaniem kodu Enigmy oraz ich następstwom, w tym rewolucji informatycznej. Dla najmłodszych gości CSE przygotowano Strefę Szyfrów, czyli specjalne miejsce dla rodzin, które ma inspirować do samodzielnego zdobywania wiedzy.

AB, PAP

NaszDziennik.pl