logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: FOT. ADOBE STOCK/ Inne

Antykoncepcja hormonalna – fakty i mity

Środa, 1 grudnia 2021 (00:01)

Aktualizacja: Środa, 1 grudnia 2021 (09:23)

Miliony kobiet na świecie każdego dnia łykają tzw. tabletki antykoncepcyjne. Mają więc prawo do pełnej wiedzy na temat działania tego typu preparatów.

Tymczasem badania naukowe wskazują nie tylko na ich liczne skutki uboczne, ale i na fakt, że wiele użytkowniczek zwyczajnie nie wie… co bierze.

„Pigułki” na rynek

Powszechnie wydaje się, że doustną antykoncepcję hormonalną rozsławiły dzieci kwiaty i rewolucja kulturowo-obyczajowa z 1968 roku. Tymczasem już wtedy tzw. pigułki funkcjonowały na rynku od prawie 10 lat.

Testy tabletek Enovid, które jako pierwsze weszły do amerykańskich aptek, rozpoczęto w 1953 roku. Dosłownie wykorzystano do nich pacjentki ginekologa dr. Johna Rocka: pacjentki ze szpitala psychiatrycznego oraz ubogie kobiety z osiedli socjalnych w Portoryko. Żadna z nich nie została poinformowana, że bierze udział w eksperymencie medycznym! Wszystkie zgłaszane efekty uboczne, takie jak: bóle głowy, bóle piersi, nudności, wymioty, upławy, spadek libido, wystąpienie laktacji czy pojawienie się u jednej z pacjentek ropnia, ignorowano. Testowany Enovid był syntetycznym progesteronem. W dawce 10 miligramów wywoływał mnóstwo działań niepożądanych. Podczas badań w Portoryko zmarły trzy kobiety, ale sekcje zwłok nie zostały wykonane i odnotowane.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Magdalena Guziak-Nowak

Nasz Dziennik